Press ESC to close

Bitcoin’de Düşüş: 3 Haftanın Sonunda 8.500 Dolara Döndü

Bir yükseliş bir düşüş trendine girerek büyük makas aralıklarının yaşanmasına neden olan Bitcoin’de düşüş tekrar 8.400-8-500 bandında seyretmeye başladı. Buna göre 3 hafta önce bu alana yatırım yapanlar, belirli oranda zarar elde etmiş oldu. Peki neden Bitcoin’de düşüş meydana geldi ve bu düşüş devam edecek mi? Aynı zamanda diğer kripto para birimlerini ne yönde etkiledi? İşte detaylar…

Bitcoin’de Düşüş Devam Ediyor

Bitcoin’de bugün aşağı yönlü seyir devam etti ve gün itibari ile 8.500 dolara doğru düşüş yaşandı. Düşüş, günlük bazda %3, 3 haftalık bazda ise %7’ye dayanmış durumda. Volitalitenin bu denli yüksek oluşu ve aşağı yönlü düşüş trendinin sinsi bir şekilde devam etmesi, yatırımcıların farklı pozisyon almalarını da zorunlu hale getirdi. Birçok Bitcoin yatırımcısının Ripple’a yönelmiş olabileceği düşünülse de; Ripple’da da meydana gelen düşüşler, Bitcoin yatırımcılarının “kış uykusuna” yatmış olabileceğini gösteriyor.

Binance ve TRON piyasalarında meydana gelen bu düşüş, dünyanın geri kalanını da etkilemiş oldu. Aslında bu iki piyasada Asya kripto borsalarındaki alış baskısının kısa süreli bir soru işareti meydana getirmiş olabileceğinden etkilendiği düşünülüyor. Söz konusu piyasalarda daha çok Çin etkisinden bahsediliyor. Öyle ki; bu iki piyasadaki Weibo hesaplarının bloke edilmesi, kripto para borsalarına olan güveni de sarsmış oldu.

Çin’deki Gelişmeler, Buna neden Olmuş Olabilir

Bitcoin’de düşüş senaryolarındaki en güçlü çözümleme, hiç kuşkusuz Çin’deki gelişmeler olarak gösteriliyor. Buna göre Çin’in mikroblog platformu Weibo, bazı sanal hesaplarının Çin kripto borsalarınca bloke edilmesi, bu anlamda bir korkunun yaşanmasına neden olmuş olabilir. Bildiğiniz gibi Weibo, Twiter benzeri bir arayüze ve kullanım portaline sahip, sosyal  medya aracı ve 500 milyondan fazla kullanıcısı mevcut. Her ne kadar sadece Çin ve Hong Kong gibi ülkelerde kullanılıyor olsa da; kripto dünyasına yatırımları ile de bilinen bir sanal araç. Bu yüzden hareketlilik meydana getirebiliyor.

Binance ve TRON’da meydana gelen bu bloke işlemleri, Bitcoin yatırımcıları için büyük bir duş etkisi yarattı. Yatırımcılar bunun kısa mı uzun mu süreceği konusunda halen belirsizliğin devam etmesinden endişeleniyorlar.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir