Press ESC to close

9 Bitcoin Borsası Yöneticisine Dolandırıcılıktan Hapis

Geçtiğimiz gün kripto borsalarında 400 milyon dolarlık bir vurgun, 9 Bitcoin borsası yöneticisine dolandırıcılıktan hapis cezasını gündeme getirdi. 16 yılı bulan bu hapis cezaları ile ilgili tüm ayrıntıları Kriptomix ailesi olarak siz değerli okurlarımızla paylaşmak istedik. İşte Bitcoin’deki dolandırıcılık ve sonrasında gelişenler…

Güney Kore’den 9 Bitcoin Borsası Yöneticisine Dolandırıcılıktan Hapis

Olay, geçtiğimiz ay Güney Kore’nin saygın kripto borsalarından olan Coinup’ta meydana geldi. CEO’su Kang Seok-jung tarafından açığa alım olarak tabir edilen swap işlemleri için kullanılan 400 milyon değerindeki kripto paranın akıbetine dair kaçamak cevap vermesi ile başlayan olayda, mahkeme, geniş çaplı bir soruşturma yapılmasına hükmetti. Bu soruşturmada, sadece Kang Seok-jung değil, beraberindeki üst düzey 8 Bitcoin yöneticisinin de açığa alındığı ve çeşitli yıllarda hapis cezalarına çarptırılmaları ön görüldü.

CEO’ya 18 Yıl, Yardımcısına 11 Yıl

Coinup CEO’su Kang Seok-jung’un 18 yıl ceza aldığı soruşturma genişletildikçe, yardımcısı ve diğer çalışanların da işin içinde olmasından dolayı çeşitli yıllarda ceza almalarına neden oldu. Yardımcısının 11 yıl ile cezalandırıldığı bu davada, diğer yöneticilerinin de farklı yıllar olmak üzere toplamda 117 yıl ceza almalarına neden oldu. Davanın daha da derinleştirileceğini ve kamuoyu ile detayların paylaşılacağı belirtiliyor. Bununla da, Güney Kore Cumhurbaşkanı Moon Jae-in’in bizzat ilgileneceği ifade ediliyor. Moon Jae-in’a göre, bu sadece 400 milyon dolar ile neticelenecek gibi değil. Aynı zamanda bu olayın farklı ülkeler tarafından yönetildiğine dair kuşkular da giderek artıyor!

60 Coinup Çalışanı da Gözaltında!

Moon Jae-in’in basın açıklamasından sadece birkaç saat sonra, Kore Polisi tarafından Seul merkezli kripto para baskını ile birlikte, aynı şirketten 40, toplamda 60 çalışanın daha göz altına alındığı belirtiliyor. Buna göre olayın daha da derinlik kazanacağı söylentileri ile birlikte, Bitcoin başta olmak üzere diğer kripto para birimlerinde satış baskısı olacağından endişeleniyor. Zira, COEX merkezli dijital para borsası Coinup’ın, elinde halen milyar dolarlık işlem hacmine sahip dijital para sermayesi ve likiditesi mevcut.

Yurtdışı çıkış yasağı getirilen 60 çalışanın, elindeki kripto paraların miktarı ve diğer üst düzey yöneticilerin kimliği ise henüz açıklanmadı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir