Press ESC to close

Fed’in Faiz İndirim Kararı Sonrası Trump’ın ve Piyasaların Tepkileri

Dün akşam gerçekleştirilen Fed toplantısında komite 25 baz puanlık bir faiz indirimi yapılmasına karar verdi. Piyasaların genel beklentisi de bu yöndeydi. Fed’in faiz indirim kararı 7’ye karşı 3 oy ile alındı. 2 Fed üyesi faizlerin indirirlmemesi ve sabit bırakılması gerektiğini savunurken, 1 Fed üyesi ise 50 baz puanlık indirim istediği için karara muhalefet etti. 7 Üyenin 25 baz puanlık faiz indirimi için oy kullanması ile beraber faizler 25 baz puan indirilmiş oldu. 2016 yılı sonrasında ilk kez alınan karara 3 Fed üyesinin muhalefet ettiği görüldü.

Trump’dan Fed’e ve Powell’a Eleştiriler

Fed’in faiz kararının hemen sonrasında, henüz Fed Başkanı Powell, kameralar karşısına geçmemişken Trump beklenileni yaptı ve Powell’ı topa tuttu. Fed Başkanı Powell’ı cesaretsiz ve vizyonsuz bir kişi olmakla suçlayan Trump, Fed’in daha fazla indirimine gitmesi gerektiğini söylemekteydi. Geçtiğimiz hafta ECB’nin yapmış olduğpu 10 baz puanlık faiz indirimi ardından eleştirilerini sertleştiren Trump’ın Fed üyeleri içerisinde ki en büyük destekçisi Bullard ise 50 baz puanlık bir faiz indirimi için oy kullanan kişiydi.

Fed’in Faiz Kararı Sonrası Piyasalar Nasıl Fiyatlanıyor ?

Bir süredir faiz ve kurlar arasındaki ilişkilerin piyasalarda değiştiği görülmekte. Örneğin TCMB faiz indiriyor ancak TL değer kazanıyor. ECB faiz indiriyor fakat yine euro değer kazanıyor. Halbuki normal koşullarda tam tersi fiyatlamalar olması gerekirken olmuyor. Bu soru acaba piyasa dinamikleri değişiyor mu sorusunu da gündeme getiriyor. Dün de Fed’in faiz indirimi sonrası doların değer kazandığı görüldü. Peki değişen ne ? Neden iktisatın temel kavramları çalışmaz hale gelmiş durumda dersiniz ? Bunun bazı nedenleri var, bu nedenler arasında;

  • Ciddi bir ticaret belirsizliği mevcut
  • Abd Borsaları rekor seviyelerde gezinmekte
  • Dünyanın büyük ekonomileri enflasyon üretmekte sıkıntılar yaşıyor
  • Avrupa’da ciddi yapısal problemler mevcut
  • Trump’ın Çin’e ve İran’a karşı olan tavırları endişe verici

Bu ve benzeri bir çok neden sıralanabilir aslında. Yine dün ki faiz indirimi zaten büyük bir çoğunluğun beklediği bir olaydı. Yani 50 baz puanlık bir indirim gelmiş olsa şuan bambaşka bir tablo ile karşılaşabilirdik. Ne olabilirdi mesela ? Ons’un 1,560 dolara tırmandığı dolar kurunun 5,60 altına gerilediği bir tablo ile sabaha uyanabilirdik. Ancak Fed beklentilere paralel bir faiz indirimi yaptı. Her ne kadar bazı analistler Powell’ın sunumunu şahin bulmuş olsalar da, satır başlarında Powell henüz faiz indirimine kapıyı kapatmadıklarını vurguluyor. İhtiyaç olduğunda faiz indirimlerine devam edebileceklerinin sinyalini veriyor. Bu bakımdan ilk fiyatlamalar dolar pozitif olsa da bundan sonra nasıl bir fiyatlama olacak hep beraber takip edeceğiz.

Fed Faizleri İndirdi Ama Dolar Düşmüyor Neden ?

Yukarıda da bahsettiğimiz üzere Abd Merkez Bankası, piyasaların beklediğini yaptı ve 25 baz puanlık bir indirime gitti. Bu zaten beklenen bir indirim olduğu için piyasalarda bunu önden fiyatlamaya başlamıştı. Öyle ki 2 gün önce 5,74 direncini zorlayan kurun burayı kıramadığı gözlemlendi. Faiz kararının hemen öncesinde 5,66 seviyelerine kadar gerileyen bir dolar tl paritesi izlendi. Fed’in faiz indirim kararı ile beraber 5,69 seviysine doğru yükselen kur, bugün güne 5,68 civarında fiyatlanarak başladı.

Dolar tl paritesi için önümüzdeki dönemde 100 puanlık bir aralık oldukça önemli bir hale gelmiş oldu. Yukarı da 5,74 seviyesi geçilemediği sürece yükselişler satış fırsatı olarak değerlendirilmek istenebilir. Diğer taraftan 5,64 civarına inildikçe de TCMB’den yeni bir faiz indirimi beklentisi ile kurda tepki alımları gözlenebilir. Bu nedenle bu bant hareketinin dışına çıkabilecek fiyat hareketleri oldukça önemli olacaktır. Dolar kurunda ayrıca Abd ile olan ilişkiler ve Suriye sorununun nasıl çözümleneceğine dair yeni gelişmeler de önümüzdeki süreçte belirleyici olabilecektir. Bu nedenle gündemi de takip etmek yatırımcılar açısından faydalı olacaktır.

Fed Faiz İndirdiği Halde Altın Neden Düşüyor ?

Fed faizleri indirdi ve altın fiyatı düşüyor. Evet yanlış duymadınız Fed faiz oranlarını 25 baz puan indirdi ama ons altın fiyatı gerilemeye devam ediyor. Doğrudur, normal şartlarda ( ceteris paribus ) altın fiyatının yükselmesi beklenir. Ancak şuan ceteris paribus değil. Bu nedenle altın fiyatını etkileyen başka faktörlerde var ve bunlardan birisi de teknik faktörler. Ons altın için 1,507 dolar son derece önemli bir denge noktası. Bu seviye üzerinde kalmayı başaramayan altında teknik görünüm aşağıya dönmüştü ve sonuç olarak da altında faiz kararı ile beraber 1,485 dolar seviyesi görüldü. Bunda biraz da piyasaların payı olduğunu düşünüyoruz.

Bir çok yatırımcı altında yükseliş beklemekteydi. Buna göre pozisyon alan yatırımcıları dökmek için de altında bir gerileme hareketi gerçekleşmiş olabilir. Burada dikkat etmemiz gereken teknik seviyeler olacaktır. Aşağıda 1,485 dolar seviyesinin önemini daha önce vurgulamıştık. Bu seviyenin kırılması 1,470 dolar desteğine doğru gerilemeye neden olabilir demiştik. Şuan için 1,485 dolar seviyesi düşüşleri karşıladı gibi duruyor olası düşüşün devamı halinde 1,470 dolar civarı hedef olabilir ki bu seviyeler alım için ciddi bir fırsatı da beraberin getirebilecektir.

Tabi altın fiyatlamalarını incelerken diğer fiyatlamaları etkileyebilecek faktörleri de es geçmemek lazım. Trump, 48 saat içinde İran’a yeni yaptırımlar açıklanacağını belirtti. Yine Çin ile devam eden ticaret görüşmeleri hala sonuçsuz devam ediyor. Dünyada bir brexit belirsizliği de mevcut durumda. Bunlar karşılaştırıldığında altın fiyatlarında önümüzdeki haftalarda volatilitenin yüksek olacağı bir dönem bizi bekliyor olacağını söyleyebiliriz.

[button-red url=”” target=”_self” position=”left”]Yasal Uyarı: kriptomix.com’ da yer alan bilgi, yorum ve tavsiyeler “Yatırım Danışmanlığı” kapsamında olmamakla beraber kişisel görüşleri yansıtmaktadır. Bu görüş ve bilgilere dayanılarak alınacak yatırım kararları beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Burada paylaşılan hiç bir içerik ve yorum yatırım tavsiyesi içermemektedir.[/button-red]

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir