Döviz Büroları Nasıl Para Kazanır ?

0

Döviz büroları, yapılan döviz alım-satım işlemlerinden gelir elde ederler.  Yani döviz bürolarının temel işletim mantığı alım-satım işlemlerinden gelen kazançlarla yürür.

Döviz Bürolarının Kazançları Nasıl ?

Buna göre, döviz bürolarının kazancını belirleyen en büyük etken döviz kurlarıdır. Döviz kurları sürekli olarak değişir, sabit kalmaz. Bu sebeple, döviz büroları sabit bir kazanç elde etmez. Yerel veya ulusal piyasalara göre sürekli değişkenlik gösteren döviz kurları, bu büroların elde edeceği kar oranıyla doğru orantılı olarak değişir ve etkilenir. Bu yüzden döviz bürolarına dair net bir kazanç miktarından asla bahsedilemez.

Bazı zamanlarda, döviz kurlarında aniden sert düşüşler olabilir. Bu da döviz bürolarının kazancını direkt olarak zarara sokabilir. Fakat profesyonel olarak çalışan ve bu konuda deneyimli olan döviz büroları, bu ani ve sert değişkenler olduğunda, oluşabilecek maddi zararlardan minimum derece etkilenir. Böylelikle varlıklarını da korumuş olurlar.

Döviz bürolarının kazancının belirlenmesinde, ülkenin içinde bulunduğu ekonomik durumda baz alınır. Çünkü ekonomik durumu zayıf olan ülkelerde, kırılmalar olarak adlandırılan ekonomik zararlar meydana gelir. Bu durum, yani ekonomik kırılmalar, döviz bürolarının kazancını direkt zarar uğratırlar.

Döviz Bürolarında Alım-Satım ve Kar Oranı

Döviz bürolarının kazancını etkileyen pek çok faktör vardır. Büronun bulunduğu konum bile gelir ve giderlerini etkileyebilir. Özellikle turistik bölgelerde bulunan döviz bürolarının kazançları her zaman daha fazladır. Çünkü böyle yerlerde para trafiği çok fazladır. Ancak yine de net bir kazanç seviyesinden bahsetmek mümkün değildir.  Bu durumda değişkenlik gösterir.

Döviz büroları birçok çeşitli işlemlerden kar edip kazanç sağlarlar. Ayrıca kendi çaplarında döviz alım-satım gibi işlemlerden yine kendi gelirlerini oluştururlar. Döviz bürolarının konumu, faaliyet fazlalığı ve durumuna göre elde edecekleri gelir miktarları değişkenlik gösterir. Döviz bürolarının sahip olduğu bütçe de çok önemlidir. Saydığımız tüm bu kriterler döviz bürolarının gelir ve giderlerini belirler, kazanç oranları bunlara göre artar ya da azalır. Dolayısıyla döviz büroları için hiçbir zaman kar oranlarına veya kazandıkları gelire dair net bir miktar söylenemez. Gelirleri hiçbir zaman net ve sabit değildir.

Döviz Büroları Gişeden Yapılan İşlemden mi Para Kazanır ?

Döviz bürolarını sadece gişede alınan ve satılan döviz işlemlerinden para kazandığını düşünmek oldukça yanlıştır. Eğer bu şekilde olsaydı bu kadar çok döviz bürosu ve kapalı çarşı piyasası olmazdı. Döviz bürolarının bir çoğu müşterileri ile yaptığı alışverişlerin dışında kendileri de kapalı çarşı da yer alan büyük döviz büroları ile alışveriş yapmaktadırlar. Oldukça yüksek işlem hacimleri gerçekleştiren döviz büroları makas aralıkları çok düşük dahi olsa güzel kazançlar elde edebilmektedirler.

Leave A Reply

Your email address will not be published.