Press ESC to close

İnternetten Ürün Satarak Para Kazanmak, Online Satış ile Para Kazanma

İnternet ortamı, internet kullanıcılarının ihtiyaç duydukları bilgileri; dokümanları, videoları, makaleleri bulabildikleri bir ortam olmasıyla birlikte birçok tüketicinin ihtiyaç duyduğu ürünleri ve hizmetleri de incelediği, karşılaştırdığı ve satın aldığı bir ortamdır. İnternet kullanıcıların, mal ve hizmet arayan kişilerin interneti bu şekilde de kullandıklarını bilen üreticiler ve firmalar, reel ortamda satış yaptıkları gibi internet ortamından da satış gerçekleştirmektedirler. Bazı üreticiler, reelde satış yapmayıp yalnızca internet ortamından mal ve hizmet pazarlaması ve satışı yürütmektedirler. Bu yazımızda internetten ürün satarak para kazanma ile alakalı detaylı bilgiler vermeye çalışacağız.

İnternetten ürün satmak istediğiniz zaman bu işi kendi internet sitenizi kurarak yapmak isteyebilirsiniz, mallarınızı ve ürünlerinizi bu şekilde de satabilirsiniz. Fakat, internet sitenizin bilinirliğinin ve popülerliğinin artması için bir süre geçmesi gerekecek, satışlarınız bu süre zarfında zayıf kalabilecektir. Bu gibi etmenlerden dolayı, internette kendi ürünlerinizi satabilecek olduğunuz birçok platform bulunmaktadır. Milyonlarca tüketicinin günlük olarak ziyaret ettiği bu internet sitelerine kendi ürünlerinizi satmak için koyarsanız, daha fazla insana erişim şansı ve daha fazla kazanç elde etme şansı yakalarsınız.

İnternetten Ürün Satarak Nasıl Para Kazanılır?

İnternet giderek hayatımızın her alanında yer almaya başlıyor. Artık günlük alışverişlerimizi dahi internet üzerinden gerçekleştirmekteyiz. Bu nedenle internetten para kazanma yolları içerisinde ürün satışı yapmak oldukça önemli bir yer tutar hale geldi. İnternet üzerinden hemen hemen her türlü ürün satışı yapılabiliyor. Burada dikkat edilmesi gereken ne satışı yapılacağı. Yani öncelikle neyi satacağınıza karar vermeniz gerekiyor.

  • İnternet üzerinde ne satacaksınız?

Öncelikli olarak, reel ortamlarda olduğu gibi, internet ortamında da hangi ürünleri satacak olduğunuzu belirlemeniz gerekmektedir. İnternet ortamında satacak olduğunuz ürünleri kendiniz işletmenizde üretiyor ve internette pazarlıyor olabilirsiniz. Ya da toptan olarak aldığınız ürünleri internet ortamında tek tek satarak para kazanıyor olabilirsiniz.

Satın alarak üzerine kar payını ekledikten sora sattığınız mallardan iyi para kazanabilirsiniz. Yurt dışından getirilecek olan ürünler, toptan şekilde alındığı ve üretici ile iletişime geçildiği zaman ayrı bir indirim uygulanabilmektedir. Bunun dışında, yılda 3 seferden fazla olmamakla birlikte 100 doları geçmeyen ürünler için gümrük vergisi ödemek zorunda değilsiniz. Bu oranlar, kitap ve eğitim eşyaları için satın alıcılar lehine olacak şekilde farklılık gösterebilmektedir. Kendi üzerinize aldığınız ürünleri yılda 3 sefer Türkiye’ ye getirdiyseniz, arkadaşlarınızın ve akrabalarınızın kredi kartlarını kullanarak bu kişiler üzerinden satın alma işlemi gerçekleştirebilir ve vergiden kurtulabilirsiniz.

Bunun dışında, ürünlerin toptan ve ucuz olarak satın alınabilecek olduğu online platformlardan bahsetmemiz gerek. Aliexpress, ebay, amazon gibi internet siteleri, kişilerin popüler olarak yurt dışından alışveriş yaparken kullandıkları ve memnun kaldıkları internet siteleri arasında bulunmaktadır. Bu sitelerden yapacak olduğunuz toplu satın alımlarda üreticilere ve satıcılara mesaj atarak ekstra indirim için istekte bulunabilirsiniz. Satıcı ile anlaşabilirseniz zaten Türkiye fiyatlarına göre uygun alacak olduğunuz ürünleri daha uygun fiyata satın alabileceksiniz.

  • Ürünlerinizi hangi ortamda satıyor olursanız olun, iyi bir strateji izleyin.

Satın aldığınız ya da kendinizin üretmekte olduğunuz ürünleri internet üzerinde satarak yüksek oranlarda kazanç sağlayabilirsiniz. Fakat her satış ortamında olduğu gibi internet ortamında da sizden başka satış yapmakta olan birçok kişi bulunmaktadır ve bu kişilerden ayrı bir yönünüzün bulunması, müşterilerin sizi tercih etmesini sağlamanız gerekmektedir. Örnek vermek gerekirse, satın alınacak ürünlerin belirli bir tutarı geçmesiyle kargoyu siz karşılayabilirsiniz ya da belirli bir kotayı yakalayan müşterilerinize sürpriz hediyeler hazırlayabilirsiniz. Bu gibi farklı uygulamalarla, sahibinden ya da gittigidiyor gibi satış platformlarında, birçok kişiden farklı olacak ve müşterilerin dikkatini üzerinize çekeceksiniz.

  • Güvenilir platformlardan satış yapın.

İnternet ortamında birbirinden farklı yüzlerce ürün satış ve alış platformu bulunmaktadır. Bu platformlar kimi noktada birbiriyle benzerlik gösterirken kimi noktada da birbirinden farklılık göstermektedir. Herhangi bir sitede satış yapmadan önce bu sitelerden birer kereliğine alışveriş yapmaya çalışın. Alışveriş sırasında, sistemin size sunduğu kolaylıkları ve imkanları değerlendirin. Kullanıcı dostu olan platformlarda satış yapmanız, sizin için her zaman en iyisi olacaktır.

  • Ödeme sistemlerinden birden fazlasının kullanımına imkan verin.

İnternet üzerinden alışveriş yapan kişiler, çok doğal şekilde nakit para kullanamadıkları için ya banka kartları ve kredi kartlarını ya da BKM Ekpress gibi hizmetlerden faydalanacaklardır. Bu ödeme yöntemlerinden zorunlu olarak bir tanesini mümkün kılmalısınız fakat alışverişlerde taksit ve puan biriktirme bakımından bankaların kredi kartları arasında fark gözlemlenebildiği için birden fazla banka ile çalışmanız, müşteri kitlenizin artmasını sağlayacaktır.

  • Hareket zamanı

Bu adıma kadar yazılan ve aktarılan tüm işlemleri gerçekleştirdiyseniz sıradaki adım, ürünlerinizi online sistemlere yüklemek ve ürünlerinizi satmaya başlamak olacaktır. Online pazardan para kazanabilmek için son derece aktif olmak ve sürekli çalışmak gerekecektir.

Ürünlerinizi internet ortamına satışa koyarken net ve anlaşılır fotoğraflar ve açıklamalar eklemeyi unutmayın. Ürünleriniz üzerindeki küçük bir detaydan ve renkten etkilenebilecek bir müşteri, fazladan para kazanmanızı sağlayacaktır. Kaliteli fotoğraflar çekin ya da bu iş için birisi ile anlaşın.

İnternette satılan ürünler için bu platformlar, mal sahiplerinden satış başına komisyon almaktadırlar. Sitelere göre değişen bu komisyon oranları; Gittigidiyor için %10, Sahibinden için %7, Sanalpazar için %5 oranında uygulanmaktadır. Bu komisyon oranlarına da dikkat ederek ürün satacak olduğunuz internet sitesini belirleyin.

  • Ürünlerin yurt dışına satılması.

Yurtdışına ürün satışında bulunabilmek için kişilerle anlaşabilecek ve gerektiği zaman anlaşmazlıkları çözebilecek bir İngilizce seviyesine sahip olmak gerekecektir. Dil konusunda kendinize güveniyorsanız, internet üzerinden yurt dışına ürün ve mal satışında bulunabileceksiniz. Ebay ve amazon gibi internet siteleri üzerinden milyonlarca ve hatta milyarlarca kişiye ulaşabilir ve bu kişilere kendi ürünlerinizi satabilirsiniz. Altın kaplama işi ile para kazanma ile alakalı olarak hazırlamış olduğumuz detaylı makaleye buradan ulaşabilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir