Press ESC to close

Altın Fiyatları Ne Olur ? 04.09.2019 Güncel Altın Analiz ve Yorumları

Altın fiyatlarında geçtiğimiz haftanın son işlem gününde sert bir geri çekilme yaşanmıştı. Ons altın fiyatı 1,555 dolar seviyesini test edip aynı hafta içerisinde 1,520 dolar seviyelerine kadar geri çekilmişti. Bu hafta 1,520 dolar üzerinde tutunmayı başaran ons altında teknik göstergelerin yükseliş hareketine destek verdiğini belirtmiştik. Brexit tarihinin yaklaşması ile beraber artan belirsizlik ve endişeler altını pozitif etkiledi ve ons altında dün güzel bir sıçrama yaşandı. Yatırımcılar önümüzdeki dönemde altın fiyatları ne olur ? Altın fiyatları nelerden etkilenebilir gibi soruları sormaya devam ediyorlar. Biz de paylaştığımız güncel analizlerimizle bu sorulara yanıt vermeye çalışıyoruz.

Altın Fiyatları Ne Olur ? Yükselir mi – Düşer mi ?

İngiltere’de Boris Johnson’a karşı muhalifler Avam Kamarası’nda gerçekleştirilen oylamayı kazandı. Bu durum karşısında Boris Johnson’ın anlaşmasız Brexit yapabilme ihtimali hemen hemen ortadan kalktı. Ancak bu kez Britanya daha ciddi bir sorunla karşı karşıya. Çünkü bir siyasei istikrar ve güven ortamı kalmamış durumda. Boris Johnson’ın bu durumun önüne geçebilmek adına ertken genel seçime gideceği konuşuluyor. Yani Brexit süreci önümüzdeki günlerde İngiltere’nin ana gündem maddesi olmaya devam ederken bir de seçim belirsizliği bu işin içine girecekmiş gibi görünüyor. Bu durumda ons altın tarafı güvenli liman özelliği ile ön plana çıkmaya devam edebilir.

Her ayın ilk Cuma günü açıklanan tarım dışı istihdam verisi bu Cuma günü açıklanacak. Buradan gelecek verinin beklentileri karşılaması veya beklentileri aşması halinde ons altın tarafında bir miktar geri çekilme görülme olasılığı bulunuyor. Eğer NFP verileri beklentileri karşılamaz ve beklentilerden düşük gelir ise bu kez altında ralli kaldığı yerden devam edebilir. Tdi verisinin beklentilerin altında kalması Fed’in faiz konusunda elini zayıflatacağından Trump’ın Fed’e faiz indir baskısının artmasına neden olacaktır. Bu durumda ons altın fiyatına pozitif şekilde yansıyacaktır.

Güncel Altın Analiz ve Yorumu 04.09.2019

Bugün Abd’de açıklanacak olan ithalat ve ihracat verileri de piyasalar tarafından takip ediliyor olacak. Ticaret savaşı endişelerinin Abd’nin ticaret hacmine nasıl bir etki yaptığını ortaya koymak açısından iki veri de önemli olmayı sürdürüyor.

altın analizi
altın fiyatları ne olur, 04.09.2019 güncel altın analizi, güncel altın grafiği analiz, teknik göstergeler ve altın tahminleri

Altın fiyatlarını incelediğimizde teknik olarak yukarı yönlü seyrin devamı görülse de Tdi verisi öncesinde temkinli olmakta fayda var. Ayrıca Trump’ın Çin’e yönelik açıklamaları ve Çin’den Abd’ye yönelik açıklamaların tonu da altın fiyatları açısından önemli bir gösterge olacaktır. Bu nedenle teknikten ziyade haber akışlarının yön tayini yaptığı bir hafta içerisinde olabiliriz. Yine İngiltere’de devam eden Brexit sürecinin nasıl sonlanacağı da son derece önemli olacak. Belirsizliklerin artması altında pozitif hareketi destekleyebilir.

Türkiye’de Altın Fiyatları ( Gram Altın, Yarım Altın, Çeyrek Altın )

Altın fiyatları ne kadar diye Türkiye’de soran yatırımcılar genellikle ons altından ziyade gram altın fiyatlarını merak etmekteler: Biz de bu kısımda gram altın ve Türkiye’de kullanılan diğer altın çeşitlerinin güncel fiyatlarını ve gelişmeleri sizlerle paylaşalım istedik.

Bildiğiniz gibi gram altın, çeyrek altın gibi ülkemizde kullanılan altın çeşitleri ons altın fiyatı ile bağlantılı ancak birebir doğru yönde bir fiyatlama ilişkisi içerisinde değildir. Çünkü gram altın fiyatı hem ons altın hem de dolar tl paritesinden etkilenir. Bu nedenle de Türkiye’de kullanılmakta olan altın çeşitleri iki etkene bağımlı olmaktadır. Dün ons altın fiyatlarındaki aşırı yükselişin gram altın fiyatlarını da yükseltmesi beklenmiş ancak dolar kurunda yaşanan sert düşüş neticesinde bir dengelenme olmuştur. Bu nedenle güne altın fiyatları nötr bir başlangıç yapmıştır.

4 Eylül 2019 saat 09.00 itibari ile 24 ayar külçe gram altın fiyatı 285 liradan işlem görmektedir. Çeyrek altın fiyatı 465 tl den işlem görürken, yarım altın fiyatı 930 tl, Cumhuriyet Altını ise 1,916 Türk Lirası üzerinden işlem görmektedir. Ata lira ise 1,925 lira seviyesinden işlem görmekte olup gümn içi fiyat değişimleri yatırımcılar tarafından yakından takip edilecektir. Ons altın ve gram altın gibi en çok tercih edilen altın çeşitlerinin alık fiyatlamalarını https://anlikdoviz.co adresinden takip edebilirsiniz.

[button-red url=”” target=”_self” position=”left”]Yasal Uyarı: kriptomix.com’ da yer alan bilgi, yorum ve tavsiyeler “Yatırım Danışmanlığı” kapsamında olmamakla beraber kişisel görüşleri yansıtmaktadır. Bu görüş ve bilgilere dayanılarak alınacak yatırım kararları beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Burada paylaşılan hiç bir içerik ve yorum yatırım tavsiyesi içermemektedir.[/button-red]

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir