Press ESC to close

TCMB Faiz Kararı Sonrası Dolar Ne Olur ? Güncel Analiz

Merakla beklenen TCMB faiz toplantısını geride bıraktık. Merkez Bankasının 425 baz puanlık bir faiz indirimine gitmesi piyasalar tarafından beklenmemekteydi. Piyasa beklentisi 250 baz puan civarında iken TCMB güçlü bir adım atarak 425 baz puanlık bir faiz indirimine gitti. Sonuç olarak dolar tl paritesi ilk etapta 5,773 seviyesine sıçrasa da sonrasında 5,70 altına geriledi.

Sabah saatlerinde yine 5,70 civarında fiyatlamalarını sürdüren dolar kuru, için bugün Abd’den gelecek olan büyüme verisi önemli olacaktır. Abd Merkez Bankası Fed’in faiz toplantısı önümüzdeki hafta gerçekleşecek. Fed yönetiminden beklenti faizlerin 25 baz puan indirilmesi yönünde. Fed üyeleri yapmış olduğu açıklamalarda, ekonomik verilere istinaden faiz kararı alacaklarını vurguladılar. Bu nedenle de bugün açıklanacak olan veri önemini koruyor.

TCMB Faizleri İndirdi, Dolar Neden Yükselmedi ?

Bir çok yatırımcının aklında aynı soru var. Dün TCMB’nin faizleri beklentilerin üzerinde indirmesi sonrası beklenti doların yükseleceği yönündeydi. Çünkü bir çok analist bu şekilde görüş beyan ediyordu ve yatırımcılarda da beklenti bu yönde oluşmaya başladı. Ancak unutulan bir şeyler vardı ki onlardan en önemlisi Türkiye ile Abd arasındaki ilişkilerin boyutu.

Dün Abd’den gelen açıklamalar Türkiye’ye şuan için bir yaptırım kararı alınmadığını ve yaptırım kararı çıkmama ihtimalinin bulunduğunu gösterdi. Abd’den gelen yapıcı açıklamalar ile beraber acaba yaptırımlar tamamen iptal edilir mi sorusu da gündemdeki yerini korumaya devam etti.

Tabi Abd’den Türkiye’ye yönelik yaptırım hikayesi belirsizliğini korumaya da devam ediyor. Trump’ın yaptırım uygulanmasını istemediğini bilsek de senatörlerden de yoğun bir yaptırım baskısı olduğu biliniyor. Caatsa Yaptırımları Abd Başkanı Trump tarafından ertelenebiliyor olsa da ciddi bir belirsizlik devam ediyor. Bu belirsizlikte dolar daha fazla düşebilir mi sorusu şimdi yatırımcılarının akıllarına geliyor. Bu sorunun cevabını verebilmek oldukça zor ancak biz teknik görünüm ve Fed beklentileri ile önümüzü görmeye çalışalım.

TCMB Faiz Kararı Sonrası Dolar Analizi

Daha önce yapmış olduğumuz yorumlarımız içerisinde 5,74 aşılmadığı sürece dolarda aşağı beklentimizi koruduğumuzu dile getirmiştik. Dün faiz kararı sonrasında 5,773 seviyesi anlık olarak görülse de sonraki yükselişlerin bu seviye üzerine çıkamadığı gözlemlendi. Yani bu seviye altındaki beklentimiz aynı şekilde güncelliğini korumaya devam ediyor.

Fed’in önümüzdeki hafta faiz indirme ihtimalinin oldukça yüksek olmasını da değerlendirerek 425 baz puanlık bir indirime giden TCMB sonrası dolar kurunda çok önemli bir değişiklik olmadı. Her ne kadar ilk etapta anlık bir yükseliş gerçekleşse de yükselişin sadece görüntüde kaldığını söylemekte fayda olacaktır. Dolar kurunda yükselişlerin kalıcı olabilmesi adına 5,74 seviyesinin aşılması ve üzerinde saatlik kapanışlar görmemiz gerekiyor.

tcmb sonrası dolar neden düşüyor
dolar grafik analizi, 26.07.2019 güncel dolar grafiği, tcmb sonrası dolar tl değerlendirmesi

Dolar grafiğimizi incelediğimizde 5,74 seviyesi bizim için yine belirleyici olacak diyoruz. Bu seviye altında kalındıkça aşağıda 5,652 – 5,634 ve 5,607 seviyelerine doğru geri çekilmenin devamı beklenebilir. Ancak 5,74 üzerine atması halinde 5,774 ve 5,80 seviyeleri hedeflenerek yükselişin devamı beklenebilir. Bir sonraki dolar analizi ve makalelerde görüşmek üzere.

[button-red url=”#” target=”_self” position=”left”]Yasal Uyarı: kriptomix.com’ da yer alan bilgi, yorum ve tavsiyeler “Yatırım Danışmanlığı” kapsamında olmamakla beraber kişisel görüşleri yansıtmaktadır. Bu görüş ve bilgilere dayanılarak alınacak yatırım kararları beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Burada paylaşılan hiç bir içerik ve yorum yatırım tavsiyesi içermemektedir.[/button-red]

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir