Press ESC to close

Manipülasyon ve Spekülasyon Kavramları

Manipülasyon, kendi çıkarları doğrultusunda, yalan haber çıkarma, başkalarını kandırma, aldatma, gerçeği çarpıtarak yönetme, kontrol etme anlamına gelir. Dolayısıyla dilimizde olumsuz bir şekilde kullanılır. Manipülasyon, her alanda yapılabilir. Siyasette, haberlerde, özel yaşamda hatta finansal piyasalarda bile kullanılır.

Spekülasyon ise, konu hakkında yeteri kadar bilgiye sahip olmadan, bir soruyu yanıtlamaya çalışmak anlamına gelmektedir. Spekülasyon kavramı ticarette de karşımıza çıkar. Burada ise, bir malın fiyatının, gelecekteki hareketlerinden kar sağlamak için yapılan riskli yatırımlar anlamını taşır. Spekülasyon yasaldır. Fakat kazanç sağlama yöntemi olarak oldukça risklidir.

Biz manipülasyon ve spekülasyon kavramlarını kavramını finansal piyasalardaki durumunu inceleyeceğiz.

Finansal Manipülasyon

Finansal manipülasyon, işlem bazlı ya da bilgi bazlı olarak, borsada ve diğer finansal piyasalarda uygulanan bir yöntemdir. Amaç, yatırımcıların kararlarını etkilemek amacıyla, bir varlığın arz ve talebini hem kontrol etmek, hem de etkilemek amacıyla, kasıtlı olarak yalan haber çıkarmak, yalan ve yanlış bilgiler vermek, asılsız söylentiler ortaya atmak, kısacası aldatıcı, hileli alım-satım yapmak amacıyla kullanılan bir yöntemdir.  Böylelikle piyasada yapay fiyat hareketleri yaratılır ve gerçek varlık fiyatının oluşması engellenir.

Finansal manipülasyona örnek olarak; hisse senedinin arz ve talebini düşürmek, şirket hakkında yalan yanlış bilgiler yaymak, hisse senedine olan taleple ilgili yalan yanlış yorumlar yapıp yaymak gösterilebilir. Manipülasyon yapmak, her ülkede suçtur. Spekülasyon gibi yasal bir olgu değildir.

Finansal Spekülasyon

Borsada yapılan spekülasyon, bir hisse senedinden yüksek risk barındıran finansal işlemler yaparak kar elde etmek adına yapılır. Yani burada, hisse senedinin spot fiyatındaki değişikliklere, hisse senedinin değerini oluşturan şirketin finansal yapısına ve büyüme oranına bakılmaz. Tamamen risk alınarak alım-satım işine girilir.

Spekülasyonda tahmin söz konusudur. Varlıkların gelecekteki fiyat hareketleri tahmin edilerek yatırım yapılır. Bu da oluşması istenen fiyat gerçekleşene kadar, sadece bir beklenti olarak kalır. Dolayısıyla bu yöntemle, çok ciddi kar da sağlanabilir fakat çok ciddi zararlar da oluşabilir. Spekülasyon sistemi yasal olmasına karşın, kumar oynamaya benzetilebilir. Bu sebeple büyük maddi kayıplara uğramamak adına, çok fazla tercih edilmemelidir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir