Press ESC to close

Aliexpress Vergi Hesaplama, Yurtdışı Gümrük Vergisi Güncel Oranlar

Aliexpress bir online perakende satış devidir. Aliexpress’ten ve yurt dışı herhangi bir siteden yapacağınız alışverişlerde 2016 yılına kadar 75 Euro değerinde bir muafiyet söz konusu idi. Bu sayede 75 Euro karşılığı kadar yapacağınız alışverişlere herhangi bir vergi ödemiyor ve yurt dışından vergisiz, gümrük işlemsiz alışveriş yapabiliyordunuz.  2016 yılında açıklanan bir Cumhurbaşkanı kararnamesi ile bu muafiyet kaldırılmış oldu. Yani o tarihten bugüne ürün bedeline bakılmıyor ve direkt olarak vergilendirme her ürün için geçerli kılınıyor. Peki, Aliexpress Vergi Hesaplama nasıl yapılır?

Aliexpress Nedir?

Aliexpress.com Kurucusunun Jack Ma olduğu ve Alibaba ile toptan satış gerçekleştirmek üzere yola çıkan firmanın perakende devi ayağıdır. Aliexpress ile alışveriş yapmak yalnızca biz Türklere değil, tüm dünyaya özgü bir davranış.

Dünyanın birçok yerinde milyarlarca kullanıcısı olan Aliexpress hem oldukça popüler bir online perakende devidir hem de bünyesinde milyarlarca ürüne ev sahipliği yapar.

En yeni ve en enteresan ürünleri bir arada bulabileceğiniz Aliexpress’te birbirinden farklı onlarca kategori altında oyuncaktan, elektroniğe, giyimden, spor ürünlerine birçok ürün piyasa değerinin oldukça altına satılmaktadır.

Aliexpress güvenilir bir satış sitesidir. Çin ekonomisini kalkındıran ve Çin’e farklı bir açıdan bakmamıza vesile olan Alibaba ve Aliexpress bugün Çin’i ekonomik anlamda rahatlatan üretim faaliyetlerinin de başlangıcı kabul ediliyor.

Aliexpress’ten Nasıl Alışveriş Yapılır?

Aliexpress.com ve Aliexpress uygulamaları üzerinden beğendiğiniz ürünü sepete atmak ve sepete devam ederek ürün ödemenizi gerçekleştirerek alışveriş gerçekleştirebilirsiniz. Diğer online pazar yerlerinden hiçbir farkı bulunmuyor.

Ancak Aliepress’ten alışveriş yaparken Supplier yani satıcı bilgilerine özen göstermeniz gerek. Bu özen kargonun size ulaşma süresinden tutun da alışveriş yaptığınız ürünün kategorisine ve güvenilirliğine kadar önem teşkil eden bir unsur.

Eğer Aliexpress’ten alışveriş yapacaksanız mutlak suretle yüksek yıldız almış, geri ödeme garantisi veren ve Aliexpress tarafından onaylanmış, uzun süredir satış gerçekleştiren satıcılardan alışveriş yapınız.

Aliexpress’ten Alışverişe Neden Vergi Var?

2016 öncesi 75 Euro değerine kadar vergilendirme uygulanmayan alışverişlere karşı 2016 yılında çıkan Cumhurbaşkanı kararnamesi ile muafiyet hakkı kaldırılmış ve tüm alışverişlere vergilendirme gelmiştir. Bu vergilendirme sebebi ile Avrupa Birliği’nden yapılan alışverişlere %18, Avrupa dışında kalan ve uzak kıtalardan gelen alışverişlerinize ise %20 gümrük vergisi uygulanmasına karar alındı. Aliexpress ürün vergi hesaplama aracı ile aliexpress yeni vergi hesaplama işlemlerinizi gerçekleştirebilirsiniz.

Aliexpress’ten Gelen Ürüne Nasıl Vergi Alınıyor?

Aliexpress’ten yapacağınız alışverişler %20 gümrük vergisine tabi tutulmaktadır. Bu işlem sebebi ile ürün bedeli her ne olursa olsun yapacağınız alışverişe %20 gümrük vergisi ödeyeceğinizi bilmeniz gerekmektedir.

Eğer satın aldığınız ürün 30 kilo veya daha üzeri bir ürünse devreye ticari alışveriş gireceği için işlemlerinize ticari gümrük vergilendirmeleri uygulanacaktır. Bu sebeple yapmış olduğunuz alışverişin 30 kilogramı aşmamasına özen göstermeniz gerekiyor.

Eğer 30 kg altı bir ürün gerçekleştiriyorsanız yalnızca %20 gümrük vergisi alınması gerekecektir. Aliexpress vergi hesaplama yapabilmek için alışverişlerinize uygulanacak vergiler bilmeniz gerekiyor. Bu vergiler sırası ile;

  • %20 Gümrük vergisi
  • Ötv (ÖTV ürün özelliğine göre %0 ile %25 arası uygulanmaktadır)
  • KDV (1.500 Euro ve üzeri işlemlerde uygulanır, aşağısına uygulanmaz)
  • Zorunlu gümrük sunum bedeli (4,5 TL’dir, tüm kargolar için alınır)
  • Damga pulu vergisi (0,70 TL’dir, bu tutar 2019 için geçerlidir ve her yıl değişir)

Olarak alışverişlerinize eklenen vergilerdir. Sizde aliexpress vergisi hesaplama işlemleriniz için bu bilgileri bir kenara not alabilirsiniz.

ÖTV Oranları Nedir?

Bir Aliexpress vergi ücreti hesaplama işlemi yapabilmek için, bir diğer unsur da ÖTV’ler hakkında bilgi olmanız gerektiği. ÖTV’ye dair oranlar birbirinden farklıdır. Bu farklılıklar yapılan alışverişin türüne göre belirlenir. Bu oranlar;

  • Kitap ve basılı görseller için %0
  • Elektrikli motor ve taşıma araçları için üretilen aküler için %3
  • Dvd, video player, kayıt cihazı, dinleme cihazı gibi ürünler için %6,7
  • Mikrofon, Hoparlör, Kulaklık, Drone ve genel elektronik eşya ve aletler için %20
  • Hayvan postundan üretilmiş lüks giyim ve taklit giyim ürünleri için %25’tir.

Tabloda yer alan ürünler ve benzerleri yurt içinde üretilip vergi ile satılan ürünler oldukları için yurt dışından alındığında vergi uygulanmaması durumunda haksız rekabete yol açacağından vergi uygulanmaktadır.

Aliexpress’ten Yapılan Alışverişe Nasıl Vergi Hesaplanır?

Örnek bir işlem gerçekleştirmek sureti ile hesaplamaya dair bilgi paylaşmak gerekiyor.

Örneğin bir DVD player satın aldınız ve bu DVD player’a 1.000 TL ödediniz. Aliexpress vergi hesaplama aracı kullanmadan da aşağıda yer alan yöntem ile yurt içinde gümrüğe gelen ürünleriniz için ödeyeceğiniz ek vergiler şu şekilde olacaktır;

1.000 TL x 0,20 (%20 gümrük vergisi) = 200 TL Gümrük vergisi

1.200 TL toplam x 0,067 Ötv = 80,4 TL Ötv

4,5 TL Kargo

0,70 Damga pulu

Toplam 1000 + 200 + 80,4 + 4,5 + 0,7 = 1.285,60 TL olacaktır.

Eğer aynı işlemi 1.500 € ve üzeri bir işlem için yaparsanız KDV’de ödeyebilirsiniz. Bir başka örnek tablo ile özetlemek gerekirse;

15.000 TL’lik bir notebook aldınız bu durumda

15.000 TL x 0,20 Gümrük vergisi = 3.000 TL

15.000 + 3.000 TL x 0,20 Ötv = 3.600 TL Ötv

15.000 TL + 3.000 TL + 3.600 TL x 1,18 KDV = 3,900 TL KDV belirlenecektir.

Ürün toplam bedeline 4,5 TL sunum yani kargo ve 0,70 TL damga pulu eklendiğinde toplam bedel 25.505,20 TL olacak. Yani 10.505,20 TL vergi ödemiş olacaksınız.

Eğer Aliexpress’ten alışveriş yapmak istiyorsanız sizin de vergi ödemek zorunda kalacağınızı unutmamanız gerekiyor. Bu türde Aliexpress vergi hesaplama 2019 yılı için geçerli işlemler olup hükümet tarafından alınacak kararlar ile ÖTV, KDV, Gümrük vergisi ve benzeri vergilerde değişiklik yaşanabilir. Aliexpress haricinde yurtdışından alışverişlere vergi uygulamaları hakkında detaylı bilgi sahibi olmak için gümrük vergisi hespalama konumuza göz atabilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir