Press ESC to close

Altın Hesabı Nedir ? Nasıl Açılır?

Yatırım araçlarından biri de altındır. Banka da altın hesabı açarak, altın yatırımı yapmaya devam edebilirsiniz. Böylelikle daha güvenli ve kontrollü şekilde yatırım yapmış olursunuz. Ayrıca bankalarda açılan altın hesabı, müşterilerine birçok avantaj sağlıyor. Öncelikle altın hesabının ne olduğuna bir bakalım.

Altın Hesabı Nedir?

Altın fiyatlarının düşüşlerinden ve yükselişlerinden etkilenen mevduat türüne altın hesabı denir. Altın hesabı vadeli ve vadesiz olmak üzere iki seçenek sunar.  Fakat aralarında farklar vardır. Vadesiz hesapta faiz geliri elde etmek mümkün değildir. Ancak vadeli altın hesabında, hesapta bulunan gram altın oranı kadar faiz geliri elde etmek mümkündür.

Vadeli ve vadesiz hesaplardaki ortak yön ise, her iki hesabında piyasada yaşanan altın fiyatlarının düşüş ve yükselişlerden etkileniyor olmasıdır. Bu da altın fiyatlarındaki yaşanan değişimlerin anlık olarak hesabınıza yansıdığı anlamına geliyor.

Altın Hesabı Nasıl Açılır?

Altın hesabı açmak oldukça basittir. Müşterisi olduğunuz bankanın şubesine giderek, telefon bankacılığı ya da mobil bankacılık aracılığıyla, internet bankacılığı ya da ATM’ler aracılığıyla hızlı ve kolay bir şekilde altın hesabı açmak mümkündür.

Eğer daha önce hiç hesap açmadıysanız, hesap açtırmak istediğiniz banka şubesine giderek başvuru yapmanız gerekmektedir.

Altın hesabı açtırmadan önce dikkat etmeniz gereken noktalar vardır. Eğer direkt banka şubesine gidip hesap açtırırsanız, bazı bankalar sizden işlem ücreti alabilir. Fakat mobil, internet ya da telefon bankacılığı kullanılarak yapılan işlemlerden ücret tahsil edilmez. Bu yüzden şubeye gitmek yerine, diğer bankacılık sistemlerini kullanmanızı tavsiye ederim.

Eğer elinizde altında altın bulunuyorsa, hesap açılışı sırasında elinizde bulunan bu altınları o günkü değer üzerinden hesabınıza aktarabilirsiniz. Bu hesaplama işlemi bankaların uzman eksperleri tarafından yapılır ve o günkü değeri neyse o değer üzerinden hesabınıza aktarılır.

Ayrıca altın hesabınızı çeşitli nedenlerle kapatmak istiyor olabilirsiniz. Yine altın hesabınızı, aynen hesabı açtığınız zamanda olduğu gibi bankanızın şubesinden, internet, mobil ya da telefon bankacılığı üzerinden yahut ATM aracılığıyla kapatabilirsiniz. Fakat hesabınızı kapamadan önce, altınlarınızı yine o günkü değerinden nakit paraya çevirerek, vadesiz hesabınıza aktarmak zorunda kalabilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir