Press ESC to close

Altın’ın Yükselişi Devam Ediyor, Gram Altın Fiyatları Nereye Gidiyor ?

Dün gece saatlerinde Dolarda görülen sert çıkış herkesi şaşırtmıştı. Yükselişin sebebi ise ABD ile Çin arasında meydana gelen ticaret savaşında gelinen son noktaydı. Güvenli liman kabul gören Yen’e yüklenilmesi ve Japon yatırımcıların zarar kes emirlerini devreye sokması Türk Lirasının Yen karşısında bir anda yüzde 15 değer kaybetmesine sebep olmuştu. Kimine göre bu plânlı bir hareketti ve dolar yatırımcıları kazandı, kimine göre ise piyasaların anlık bir dalgalanmasıydı.Piyasalarda sular durulmuş değil. Şimdi de altın yükselişi ile gündeme oturmuş durumda. Uluslararası piyasalarsa güvenli liman kabul gören değerlerden bir tanesi de altın. Altın her dalgalanması fiyatını artırdığı gibi bu dolar hamlesinde de yoğun ilgi görüyor. An itibari ile çeyrek altın 468.23 TL ve gram altın da 286.38 TL’den işlem görüyor. Tabi herkesin aklındaki tek soru ise altın fiyatlarındaki dalgalanmanın ne şekilde seyredeceği ve yükselişin devam edip etmeyeceği.

Birikim Hesabı Olanlar Mutlu Altın Yükselişi Devam Ediyor

Altın dünyanın her yerinde birincil birikim değeri olarak kabul ediliyor. Üstelik son yıllarda döviz kurları üzerinde meydana gelen hızlı ve sert iniş çıkışlar altına olan rağbeti artırdı. Son olarak geçtiğimiz gece Doların hızla artması ve Türk Lirasının hem dolar, hem de Yen karşısında değer kaybetmesi ile altın hızlı bir çıkış yakaladı. Tabi bu noktada en karlı çıkan altın yatırımcıları oldu.

Altın yükselişi ekonomistleri de ikiye ayırdı. Bir grup bunun bir fırsat olduğunu düşünerek altın alışının yapılmasını savunurken, bir grup da altın fiyatlarındaki çıkışın devam etmeyeceğini vurguladı. Ancak ABD ile Çin arasında meydana gelen ticaret savaşı bitmediği sürece altın fiyatlarındaki artış devam edecek gibi görünüyor. Üstelik altından zarar etmenin günümüz şartlarında imkansıza yakın olması yine birincil yatırım aracı olarak bu değerin kabul görmesini sağlıyor.

Trump’tan Sert Vergi Çıkışı

Çin 75 milyar dolara yakın ABD ürününe ek vergi getirdiği açıklamış ve ticaret davasının ilk fitilini ateşlemişti. Bunun üzerine ABD başkanı Trump üst üste sert açıklamalarda bulunmuş ve son olarak Doların artışını tetikleyen vergi açıklamasını yapmıştı. Bu açıklamanın hemen ardından Yuan artmış ve Çinli yatırımcılar kayıp durdur seçeneğini kullanarak borsada tahvil ve hisse senetlerinin bile fiyatlarının düşmesine sebep olmuştu.

Trump yaptığı açıklamada 1 Ekim itibari ile 250 milyar dolarlık Çin ürününe uyguladıkları yüzde 25’lik vergiyi yüzde 30’a çıkardığını twitter hesabında duyurdu. Ayrıca yine 300 milyar dolarlık Çin ürününe uygulanan yüzde 10’luk vergi de yüzde 15’e çıkarıldı. Sosyal medya hesabından yaptığı bu açıklamalar ile gündeme oturan Trump bir anda piyasalarda sert hareketliliğe yok açtı. Aslında altın fiyatlarında meydana gelen bu çıkışın nedeni de tam olarak ortaya atılan bu algı operasyonu.

Kritik Uyarılar Geldi

Herkes altın fiyatlarının ne olacağını merak ediyor. Özellikle de ülkemizde düğün telaşı içerisinde bulunan gençler biran önce altın fiyatlarının düşmesini istiyor. Ancak yatırımcılara göre durum beklendiği gibi ilerlemeyecek. Tam tersine altın fiyatlarında artış devam edecek. Konuya dair ilk açıklama Adana Kuyumcular Odası Başkanı Oğuz Başman’dan geldi. Başman gram altının bile 320 TL seviyelerini görebileceğini söyledi.

Başman altın alımı için uygun pozisyonun oluştuğunu ve yatırımcıların altın almaya devam etmesi gerektiğini de sözlerine ekledi. Ayrıca başkan alton fiyatlarındaki artışın bir nedeninin güvenli liman olması olduğunu söylerken, bir nedeninin de ticaret savaşları olduğunun altını çizdi. Evlenecek çiftlerin daha fazla beklemeden altın almaya başlaması mantıklı bir aksiyon olacak gibi görünüyor. Ayrıca altın yatırımcıları da ellerindeki altın mevzuatlarını bir süre daha bekletebilir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir