Press ESC to close

Popüler Kripto Para Borsaları

Kripto paralar hayatımıza özellikle son 2 yıldır giriş yapmış durumda. Öncesi de var elbette ancak hem ülkemizde hem de dünyada son 2 yılda popüler hale geldiler. Kripto para alım satımı için bir çok kripto para borsası açıldı. Son zamanlarda dünyanın en büyük finans piyasası olan forex piyasalarında da işleme açılan kripto paraların işlem hacmi gün geçtikce artmaya başladı. Ülkemizde özellikle geçen sene ki bitcoinin yükselişi herkesin dikkatini çekti ve ‘ şu zaman şu kadar bitcoin almış olsam şimdi zengindim ‘ söylemini dile getirtti.  Bu bölümde sizlere bitcoin nereden alını, kripto paralar nereden nasıl alınır gibi soruların cevaplarını ve popüler kripto para borsalarını anlatacağız.

Kripto Paralar

2009 yılında Bitcoin rüzgarıyla başlayan ve son yıllarda ciddi anlamda piyasa oluşturan dijital paralar devasa ekonomiler oluşturdu. Bu ekonomide yer almak isteyen yeni kripto para geliştiricileri yeni projeler ve kripto paralarla atılım yaptı. Günümüzde yüzlerce kripto para birimi bulunmaktadır.

[irp posts=”2533″ name=”Ethereum Nedir ? Nasıl Eth Alınır ?”]

Kripto paralara olan ilginin artması beraberinde alış ve satış işlemlerini kolaylaştıracak para borsalarını ortaya çıkardır. Kripto para borsaları sanal ortamda web siteler aracılığıyla hizmet sunmaktadır.

Dünya’da ve Türkiye’de Kripto Para Borsaları

Kripto para borsaları alış ve satış fiyatları arasında ortaya çıkan kur farklarıyla kazanç sağlamaktadır. Yüzlerce kripto para birimi yer alsa da Bitcoin, Ethereum, Litecoin, EOS, Tether, Ripple en yaygınları. Özellikle Bitcoin en yaygın ve en değerli kripto para birimidir, ardından ise Ethereum gelmektedir. Dünya’da ve Türkiye’de Bitcoin ve Ethereum satışı yapan kripto para borsalarına sıkça rastlanır.

Ülkemizde kripto para satan ve şuana kadar güvenirliliğini kanıtlayan web siteleri arasında btcturk.com, koinim.com, dpara.com paribu.com gelmektedir. Dünya’da ise binance.com, coinbase.com, coinmama.com, cex.io, hitbtc.com, exmo.com gibi güvenilir kripto para borsalarını sizlere önerebiliriz. Saydığımız web sitelerinin hepsi komisyon ücretleri alarak hizmet veriyor.

Kripto Para Borsaları Hizmetleri

Kripto paralar adı üstüne üreticileri tarafından yapılmış kriptolu, güvenilir yazılımlar kullanırlar. Bu sistemde yerini alan kripto para borsaları, bitcoin ya da diğer kripto para piyasalarını sürekli takip ederek web sitelerine yansıtırlar. Borsada bulunan alış ve satış fiyatlarını mutlaka kendi gözünüzle farklı web sitelerinden kontrol edip doğruluğundan emin olun. Fiyatların web sitesine geç yansıması durumunda mağdur olabilirsiniz.

[irp posts=”2526″ name=”Bitcoin Nedir ? Nereden ve Nasıl Alınır ?”]

Satın alma işlemini gerçekleştireceğiniz web sitesine karar verdikten sonra üyeliğinizi tamamlayın. Kripto para borsaları üyelik sonrası size farklı özelliklerde cüzdan seçenekleri sunar. Hesap cüzdanlarından kendinize uygun olanı seçmeniz gerekir.

Üyelik ve cüzdan seçenekleri tamamlandıktan sonra, kripto para borsasına para transferi yapmanız gerekiyor. Almak istediğiniz kripto paraya karar verdikten sonra ne kadar tutuyorsa o kadar miktarı kredi kartıyla ödeyerek veya havale/eft yaparak işlemi tamamlamış olursunuz.

Bitcoin, Ethereum, Litecoin, Bitcoin Cash ya da diğerleri. Hangi kripto paralara sahip olduysanız, dilediğiniz zaman bozdurabilirsiniz. Satın aldıklarınızı bozdururken aradaki kur farkına dikkat etmeniz, ayrıca paranın değerlenip değerlenmeyeceği konusunda araştırma yapmanız isabetli olacaktır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir