Press ESC to close

Pilot Nasıl Olunur, Pilot Olma Şartları

Pilot, hem en sevilen meslekler arasında yer almakta hem de maaşı yüksek meslekler arasında yer almaktadır. Bu sebep ile birçok kişi tarafından merak edilmektedir. Pilot nasıl olunur sorusu sorulmakta ve cevabı aranmaktadır. Yazımız sayesinde pilotluk ile ilgili sorulara cevap bulabileceksiniz.

Pilot Nasıl Olunur ?

Pilot olmayı istemeden önce bu işe gerçekten karar vermeniz gerekmektedir. Pilotluk zor bir meslektir. Uzun süre ailenizden ve sevdiklerinizden uzak kalabilirsiniz. Ayrıca işin stresi ve eğitimi zorlu geçmektedir. Tüm bunların yanında pilotluk belgeniz sürekli güncellenir. Yani, belirli sürelerde tekrar pilotluk eğitimine tabii tutulursunuz. Testleri başarı ile tamamlamanız gerekmektedir.

pilot-nasıl-olunur
pilot-nasıl-olunur

Pilot olmak istiyorsanız hem özel kurslara girebilir hem de pilotaj eğitimlerini tamamlayabilirsiniz. Kurslar, ortalama 2 yıl boyunca pilotluk eğitimi vermekte ve sınavlara tabi tutmaktadır. Kursları başarı ile tamamlamanız durumunda Hususi Pilot Lisansı verilir. Bu sayede tek motorlu uçak uçurabilirsiniz. Bunun için 40 saat uçuş yapmalı ve 165 saat ders almanız gerekmektedir. Ardından gerçek uçuşlar ile sınava girersiniz ve başarılı olduğunuz takdirde tek motor tipinde uçaklar kullanabilirsiniz.

Pilot Olma Şartları

Pilot nasıl olunur sorusundan sonra pilot olma şartları da araştırılmaktadır. Pilot olmak için birçok şart bulunmaktadır.

Her şeyden önce sağlıklı olmanız gerekmektedir. Hem ruh hem de beden sağlığınız yerinde olmalıdır. Pilotluk eğitiminde bu testlerin birçoğuna tabi tutulursunuz. Bu testlerden sonra 1. Sınıf Sağlık Sertifikası almanız gerekmektedir. Bu aşamadan sonra sağlık ile ilgili probleminiz kalmayacaktır.

Daha sonra paranızın olması gerekmektedir. Pilot eğitimi diğer mesleklere göre pahalıdır. Burada hem ATPL lisansı ücreti hem de okul ücreti devreye girmektedir. Başarılı öğrenciler için her zaman burs veren kurumlar bulunmaktadır. İsterseniz burs alabilir veya kredi çekebilirsiniz.

pilot-olmak
pilot-olmak

İngilizce! Pilotların olmazsa olmazı İngilizcedir. Ayrıca başka yabancı dil öğrenmeniz, size birkaç adım öne taşıyacaktır.İngilizce diliyle ilgili sınavlara girersiniz ve sınavları geçmeniz durumunda eğitimleriniz başlar. Sözlü ve yazılı sınavlar yapılmaktadır. Havacılık İngilizcesi bulunmaktadır. Bu İngilizce’nin eğitimini almanız gerekmektedir.

Ve en önemlisi eğitim. Pilot olmak için başarılı bir eğitim hayatı geçirmeniz gerekmektedir. Öğrenmeyi sevmiyorsanız, pilotluk mesleği sizin için hayal olarak kalacaktır. Çünkü; fizyoloji, navigasyon, matematik, meteoroloji ve uçak sistemleri gibi birçok konuda bilgi sahibi olmanız gerekmektedir. Başarılı uçuşlar geçirebilmeniz için iyi eğitim almanız gerekmektedir.

Şartlar arasında mezun olduğunuz okul da yer almaktadır. Türk Sivil Havacılık Kurumu’na göre lise mezunu olmanız, pilotluk için yeterlidir. Ancak lise diploması ile pilot olmanız imkansızdır. Birçok havayolu şirketi sadece üniversite mezunlarını tercih etmektedir. Lisans mezunu olmanız, sizi birkaç adım öde çıkaracaktır. Mülakatlarda eleme yöntemi olarak eğitim seviyesi de göz önünde bulundurulmaktadır.

Pinterest üzerinden para kazanmak adlı yazımızı okumak için tıklayın!

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir