Press ESC to close

Altın Fiyatları Ne Olur ? Yükselecek mi – Düşecek mi ?

Altın tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de en çok rağbet gören yatırım araçlarından bir tanesidir. Altın bir para birimi değildir. Buna rağmen yatırımcısı çok fazladır. Değerli bir maden olan altın fiyatları ülkemizde de yakından takip edilmekte ve altın fiyatları ne olur, altın fiyatı yükselir mi, altın düşer mi gibi sorular sıkça sorulmaktadır.

2018 yılında altın inişli çıkışlı bir dönem geçirmiş olsa da genel anlamda düşüş yönlü bir seyir içerisinde olduğunu söyleyebiliriz. 2018 yıl sonuna doğru başlayan yükseliş hareketi ise 2019 başlarında da etkili olmaya devam etmektedir. 2019 yılına pozitif bir başlangıç yapan ons altın fiyatı 1300 dolar üzerine yükselmiştir.

Altın Fiyatları Ne Olacak?

Yılın ilk Fomc toplantısında Fed Başkanı Powell’ın faizlere yönelik yapmış olduğu açıklamalar Fed’in 2019 yılı içinde maximum 1 faiz artışı yapabileceği yönünde değerlendirilmektedir. Bu nedenle 2019 yılı için uzman görüşler altın yorumları içerisinde pozitif beklenti içerisinde olduklarını vurguluyorlar. Ekonomistler hem Fed kaynaklı yaşanacak dolardaki değer kaybı hem de dünya genelinde oluşan ticaret endişeleri nedeniyle altın analizleri içerisinde olumlu havanın devam edeceğini vurguluyorlar.

Altın fiyatları; arz, talep ve yatırımcıların davranışları ile şekillenir. Bu gibi kavramlar yeterince basit olsa da zaman zaman mantıksız da görünebilir. Örnek verecek olursak, birçok yatırımcı altını enflasyondan korunmanın iyi bir yolu olarak görüyor. Altın arzının nispeten sabit olduğu, kâğıt parasının daha fazla basıldığı için değer kaybettiği için bu düşünce görece mantıklıdır. Ayrıca altın arzının da yıllar yılı pek değişmediğini de belirtmek gerekir.

altın fiyatları ne olacak
altın fiyatları ne olur, 2019 altın fiyatları, altın fiyatı ne olacak

Altın ve Enflasyon İlişkisi

ABD Ulusal İktisadi Araştırma Bürosu’nun iki ekonomisti Claude B. Erb ve Duke Üniversitesi’nin Fuqua School of Business’da profesör olan Campbell Harvey, altın fiyatları ve enflasyon ilişkisini araştırdı. Araştırmada altın ve enflasyon arasında çok da bir bağ olmadığı gözlemlendi. Enflasyon olduğunda altına yatırım yapmak çok da mantıklı bir davranış olmayabilir.

Altın Arzı

Kahve ya da petrolün aksine altın tüketilmeyen bir mal grubudur. Altın madenlerinin çoğu hala günümüzde yerli yerinde bulunmaktadır. Altın, sanayide kullanılmaktadır fakat altının bu kullanımı yatırım ve mücevher için kullanımı kadar artmamıştır. Toplam altın arzının yüzde 10’u ancak sanayiye gitmektedir. Tüm altın arzının yüzde 80’i ise mücevher yapımı için kullanılmaktadır. Yukarıda saydığımız endüstrilerde altın ihtiyacının artması veya azalması da altın fiyatlarında değişime neden olacaktır.

Merkez Bankaları

Birçok piyasada olduğu gibi altın piyasasında da en önemli aktör merkez bankalarıdır. Merkez bankaları, döviz rezervi fazla ve ülke ekonomisi canlı olduğunda ellerindeki altın miktarını azaltmak isteyeceklerdir. Çünkü altın ölü bir varlıktır. Bonolar ve hatta vadesiz mevzuat gibi bir getiri getirmez.

Merkez bankalarının asıl problemi ise büyük yatırımcıların altın ile pek ilgili olmamasından geliyor. Bu nedenle merkez bankası, bankaların görevi altın satmak olsa da her zaman takasın yanlış tarafında olmuş oluyor. Sonuç olarak, altın fiyatları düşüyor.

[irp posts=”2635″ name=”Altın Hesabı Nasıl Açılır ?”]

Bu konudaki tek istisna ise Çin Merkez Bankası’dır diyebiliriz. Çin Merkez Bankası şu an altının net alıcısı konumundadır ve bu durum altın fiyatlarında yukarı doğru bir harekete neden olabilirdi fakat altın fiyatları Çin Merkez bankası ne kadar altın satın alsa da düşmeye devam etti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir