Press ESC to close

Altın Hesabı Nasıl Açılır ?

Altın tüm dünyada işlem görmekte olan değerli bir metaldir. En çok kullanılan, en çok alınıp satılan ve işlem hacmi en yüksek olan değerli metaldir şüphesiz altındır. Bir çok çeşidi bulunan altın yurtdışında daha çok ons olarak alınıp satılmakta iken ülkemizde yatırım yapmak isteyenler ise daha çok gram altın cinsinden yatırım yapmaktadırlar.

Altın Hesabı Açmak

Mevcut para birikimlerini altın olarak değerlendirmek isteyenler ya da mevcut altınlarını daha güvenli saklamak isteyenler altın hesabı açmaktadır. Altın hesabı açmak isteyen kişiler söz konusu 2 gruptan hangisine giriyorsa ona göre bir değerlendirme yapmalı ve yol izlemelidir. Sıfırdan altın hesabı açıp hesapta altın yatırımı yapmak ya da cebinizdeki altınları bankaya götürüp hesap açmak.

[irp posts=”2612″ name=”Pump ve Dump Nedir ?”]

Altın bugüne kadar en güvenilir ve garanti yatırım aracı oldu. Hem tarihsel değeri hem de modern zamandaki değeri en yükseklerde oldu. Bu yüzden altın borsası, ulusal para birimlerine göre ciddi kayıplar doğuran bir yatırım aracı değildir. Özellikle uzun vadede altınlarını bozdurmadan saklayanlar yüksek kazançlar elde etmektedir.

Altın Hesabı Nasıl Açılır?

Altın hesabı bankalar aracılığıyla açılmaktadır. Türkiye’de hizmet veren neredeyse tüm bankalar altın hesabı imkanı sunuyor. Vakıfbank, Halkbank, Akbank, Ziraat Bankası, İş Bankası, ING Bank ve diğerleri. Çoğu banka altınları bankada saklama ya da tl cinsinden hesapta tutma yönünden farklı ücretlendirmeler uygular.

  • Mevcut altınlarınızı bankada saklamak istiyorsanız; Herhangi bir bankaya giderek “kiralık kasa” talebinde bulunarak altın hesabı açmanız mümkün. Bankalar “kiralık kasa” olarak size özel, istediğiniz zaman gidip bakabileceğiniz bir bölüm ayırır. Bu kasalar için yıllık belli bir ücret ödenir. Ücretler seçmek istediğiniz kasa büyüklüğüne göre değişiyor. Örneğin Vakıfbank’ta ortalama 250TL-350TL arasında normal bir kasa kiralayabilirsiniz. Bir miktar depozito istenebilir.

Altınları bankada saklamak istiyorsanız, bankaların “altın günleri” mutlaka takip edilmelidir. Bu günlerde bankalar kampanya yaparak yatırılan altın miktarına göre size kazanç sağlıyor.

  • Mevcut altınlarınız TL cinsinden altın hesabınızda duracaksa; Altın hesabınızı bankaya gitmeden internet bankacılığı üzerinden kendiniz açabilir ya da bankaya giderek altın hesabı açtırabilirsiniz. Mevcut paralarınızı altın kuruna göre çevirerek altın hesabınıza istediğiniz zaman yatırabilir ve istediğiniz zaman bozdurabilirsiniz.
[irp posts=”2548″ name=”Kripto Para Madenciliği Nedir ? Nasıl Yapılır ?”]

Vadeli ve Vadesiz Altın Hesapları

  • Vadesiz Altın Hesabı: Altınlarınız güncel altın kuruna göre işlem görür ve değer kazanır. İnternet bankacılığı üzerinden kolayca açılabilir.
  • Vadeli Altın Hesabı: Altın hesabındaki altın miktarına göre belirli bir faiz uygulanır. Burada önemli olan nokta ise çoğu banka altın miktarı için alt limit ve belli bir vade süresi belirlenmiştir. Örneğin; Akbank’ta vadeli altın hesabı açabilmek için en az 500gr altın olmalıdır ve en az 6 ay vade verilmelidir. Aynı durum Garanti Bankasında 100 gr altın ve 1 yıl vade ile geçerlidir. Faiz oranları ise altın miktarına göre özel olarak %3’lere kadar belirleniyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir