Press ESC to close

Altın Yorumları, Altın Yükselir mi Düşer mi ?

Altın fiyatları 2018 yılında büyük bir düşüş gerçekleştirerek 1160 dolar seviyesine kadar geriledi. 1200 dolar seviyesi üzerinde tutunmaya çalışan altın ons fiyatları Fed’in faiz arttırımı yapacağı yönündeki korkular nedeniyle baskı altında kalmaya devam ediyor. 2018 yılının altın fiyatları için pek pozitif bir yıl olduğu söylenemez. Dolayısıyla gözler 2019 yılında altın fiyatlarında neler olabilir, altın fiyatları yükselişe geçer mi merak edilmeye başlandı.

Bu makalemizde sizlerle altın fiyatlarını etkileyen faktörleri paylaşarak gelecekte altın fiyatları ne olur, altın yükselir mi düşer mi gibi sorulara yanıt bulmanızı kolaylaştırmaya çalışacağız. Bu sayede yaşanabilecek ekonomik gelişmeler sonucunda altın fiyatları yükselir mi yoksa düşer mi gibi sorulara kendiniz de yanıt verebileceksiniz.

Altın Fiyatlarını Etkileyen Faktörler

Altın fiyatları birçok etkene bağlı olarak değişebilmektedir. Önemli bir yatırım aracı olan altının neye göre değiştiğini hangi faktörlerin altın fiyatlarında yükselişe ya da düşüşe sebep olduğunun bilinmesi gerekir. Aksi halde altın yatırımları hüsranla sonuçlanabilir.

altın yükselir mi
altın yorumları, altın düşer mi çıkar mı

Altına Yatırım Güvenli Mi

Altına yatırım yapmak genelde en güvenilir yoldur.   Bunun nedeni, altının kriz dönemlerinde etkili bir kurtarıcı olmasıdır denebilir. Altın alarak ayrıca sonradan kar elde etmeniz garanti gibi bir şeydir. Uygun dönemde almanız gerekir. sonra değeri artınca elden çıkararak kar sağlayabilirsiniz.

Altın Ne Zaman Düşer

Altın ne zaman düşer sorusuna gelince özellikle kriz dönemlerinde değeri düşmektedir. Ekonomik kriz dönemlerinde altının değeri düşer ve bu durum yatırımcılar için büyük avantaj olur.  Genel piyasa eğilimleri, siyasi gidişat, kültürel sosyal olaylar  altın değerinde doğrudan ya da dolaylı olarak etkilidir.

Altın Değerini Etkileyen Faktörler

Altın fiyatlarını etkileyen faktörler şu şekilde sıralanabilir:

  • Ekonomik veriler, ABD ekonomik verilerin kapsayan bir etkendir. Bu maddeye, FED para politikası da dahil edilir. İş raporları, üretim verileri faiz kararlarında ve altında etkilidir. Düşük işsizlik, istihdam artışı altın fiyatlarının düşmesinde etkili olacaktır. Artan işsizlik ve imalat verilerinin zayıflaması gibi etkenler de artışa neden olabilir.
  • Arz ve talep durumu altın fiyatlarını etkileyen başka bir nedendir. Arz ve talep ekonomisi temelde basit bir mantıktır. Düşük arz ile artan talep, hizmetin fiyatlarını yükseltir. kısıtlı arz, altın fiyatlarını da yükseltir.
  • Enflasyon, altın değerini etkilemektedir. Mal ve hizmetlerin fiyatları arttıkça enflasyon artışı da olacaktır ve bu durum altın fiyatlarını da yükseltir. Düşük enflasyon olması halinde de altın değeri düşecektir. Ekonomik büyüme ve gelişmenin belirtisi olan enflasyon, gelişmiş ülkelerde düşüktür.
  • Para birimi hareketleri ABD doları ile yakından ilgilidir. Altın fiyatları yükseklere çıkma eğilimi gösterirken dolar düşme yönündedir. Dolar düştüğü zaman diğer para ve emtialar değer kazanır.  ABD ekonomisinin büyümesi dolar düşmesinin belirleyici olmasında etkilidr.
  • Belirsizlik dönemleri  politik ya da ekonomik olarak  altın fiyatlarını etkilemektedir. Borsadaki kesinlik durumu, altın fiyatlarını düşürürken siyasal belirsizlik dönemleri varsa, altın fiyatları yükselecektir. Ancak belirsizlik durumu net ve ölçülen bir şey olmadığı için psikolojik faktör gibi değerlendirilmelidir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir