Press ESC to close

Dolar Neden Yükseliyor ? Daha da Yükselir mi ?

2018 yılı içerisinde ciddi anlamda değer kazanan dolar kuru bir türlü yatışmıyor. Merkez Bankası’nın yapmış olduğu son 625 baz puanlık faiz arttırımına rağmen 6 liranın altında kalıcı olamayan dolar tl paritesi yeniden yükselişine devam edecek mi ? Yoksa dolar artık düşüşe geçer mi herkes tarafından merak ediliyor. Peki ama bu dolar gerçekten de neden artıyor ?

Dolar Neden Artıyor ?

Türkiye’nin şu anda ciddi bir enflasyon problemi bulunuyor. Normal şartlarda enflasyonla başa çıkabilmek için döviz kurlarını düşürmemiz bu nedenle de Merkez Bankası’nın faiz arttırımı yapması beklenirdi. Ancak oluşan Konjonktürde Merkez Bankası hareket etmekte geç kalınca yabancı yatırımcılar acaba Merkez Bankası bağımsız değil mi Merkez Bankası neden faiz arttırmıyor diye sormaktaydılar ki Merkez Bankası 625 baz puanlık bir faiz artışı gerçekleştirdi. Buna rağmen bir miktar düşüş yaşansa da özellikle Abd ile yaşanan Papaz Brunson krizi ile birlikte dolar ateş üstünde kalmaya devam ediyor.

Yatırımcılar ve finans uzmanları, enflasyon oranının bu kadar hızlı artış göstermesinden pek hoşlanmıyor. Enflasyon oranlarındaki artışa dolardaki yükselişin direkt katkısı olduğunu savunan ekonomistler, firmaların kazançlarının eriyebileceğini düşünüyor. Eğer merkez bankası bağımsızlığını kaybeder ve varlıklarını koruyamazsa, bu kişiler TL istemeyecek ve dolara yönelecektir. Şu an faiz oranlarının son 15 yılın en yüksek seviyesinde oluşu ve hükümetin faiz arttırımına karşı oluşu merkez bankasının faiz yönünde ki elini bir miktar zayıflatıyor.

Fed’in yapmış olduğu faiz artışının ardından yabancı yatırımcılar ve fon yöneticileri ise Merkez Bankası’nın yeni bir faiz arttırımı yapacağını düşünüyor. Ancak bu ortamda yani Cumhurbaşkanı faizlerin yükseltilmesine karşı olduğunu belirtirken Merkez Bankası faizleri yükseltebilir mi orası da ayrı bir tartışma konusu olmuş durumda. Durum böyle olunca da yaşadığımız kapitalist dünyada paranın sahipleri TL’yi değersizleştirerek bizi cezalandırıyor.

Türk Lirası Neden Değer Kaybediyor?

Türk lirası, Türkiye’nin ABD ve Avrupa ülkeleri ile yaşadığı sorunlardan dolayı değer kaybediyor. Bu ülkeler, Türkiye’nin önemli ticaret partnerleri arasında yer alıyor. Söz konusu ülkeler ile ticaret hacmi düşünce TL de değer kaybediyor. Merkez Bankası çeşitli adımlar atsa da henüz doların yükselişine kalıcı bir çözüm bulunabilmiş değil. Ayrıca Amerikan Merkez Bankası Fed’in faizleri arttırdığı ortamda TCMB’den de yeni bir faiz artışı bekleniyor. Ancak Merkez bir faiz artışı daha yapabilecek mi bu konuda çeşitli tartışmalar mevcut. Bu durum da yabancı ülkelerdeki yatırımcıların ülkeye yatırım yapmasını engelliyor.

Türk Lirası Değer Kazanacak mı?

Türk lirasının yakın zamanda değer kazanmaya başlaması pek mümkün görünmüyor. Mevcut enflasyon ve işsizlik oranları bu durumu destekler niteliktedir. Türkiye, şu an çoğu altyapı yatırımlarını ve inşaat faaliyetlerini yabancı sermaye ile finanse etmektedir. Türkiye’de şu an için üretilen ve ihracatı yapılan pek az şey bulunuyor. Bu durum da dış ticaret açığının giderek artmasına yol açıyor. Öte yandan Türkiye, dönemin en kötü eğitim sistemlerinden birine sahip. Hatta krizin bir para birimi krizi değil eğitim krizi olduğunu da söyleyebiliriz. Bu problem de yakın zamanda çözülemeyecek

Dolar Nasıl Düşer?

Dolar, kısa vadede ve uzun vadede yapılacak birtakım işler sayesinde düşebilir. Kısa vadede para politikası ve maliye politikası kullanılarak ekonomide geçici bir rahatlama sağlanabilir. Uzun vadede ise daha radikal kararların alınması ve bu kararlara sıkı sıkıya bağlı kalınması gereklidir. Ülke içinde üretilebilen tüm mal ve hizmetler, ülke içinde üretilmeli ve bu mal ve hizmetlerin ithal edilmesinin önüne geçilmelidir. Ülkedeki inovasyon ve girişimcilik eksiği giderilerek ülkeye daha çok nakit girişi sağlanabilir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir