Press ESC to close

Kaç TL

[dolar]

Dolar Ne Olur ?

Bu sayfamızda güncel dolar kuru fiyatını takip edebilirsiniz. Anlık dolar kuru fiyatları takibini yapabileceğimiz sayfamız üzerinden ayrıca dolar tl çevirici modülü aracılığı ile hesap makinesine ihtiyaç duymadan hesaplama işlemi gerçekleştirebilirsiiz. Yani dolar çeviricisi modülünü kullanarak kaç dolar kaç tl eder mantığı üzerinden hesaplama yapabilirsiniz. Hesaplama modülüne dolar miktarını girdiğinizde o anki güncel dolar kuru ile kaç tl ettiğini görüntüleyebilirsiniz.

Dolar ne olur ? Önümüzdeki haftalarda dolar yükselir mi ? Dolar neden düşmüyor, ne zaman düşer gibi soruları sıklıkla duymaktayız. Doların düşmesini veya yükselmesini tahmin edebilmek için hangi durumların dolara nasıl etki ettiğini bilmek gereklidir. Yani bir olayın gerçekleşmesi doları yükseltiyor ise, o olayın önümüzdeki zaman diliminde gerçekleşme ihtimali yüksek ise dolar ne olur sorusuna yükselir cevabını vermek daha mantıklı olacaktır. Yani örnek verecek olur isek, savaş ve terör olayları dolar kurunu yükseltmektedir. Bu durumda önümüzdeki ay savaş çıkacağının biliniyor olduğunu varsayalım. Böyle bir ortamda bugünden dolar kuru için yükseliş tahmini yapmak çok da zor ve yanlış olmayacaktır. Dolar fiyatlamalarına etki eden bir çok faktör olduğu düşünüldüğünde kur hakkında tahmin yaparken birden fazla faktörü göz önünde bulundurmak gerektiğini bilmemiz gerekir. Peki dolar hangi durumlarda düşer ? Doların yükselmesine katkı sağlayan gelişmeler nelerdir ? gelin bu soruların cevaplarına da kısaca değinelim.

Dolar Ne Zaman Düşer ?

 • Abd Merkez Bankası Fed’in genişleyici para politikası uygulaması dolar kurunu düşürecek önemli bir faktördür.
 • Abd Merkez Bankası Fed’in faizleri düşürmesi dolara TL karşısında değer kaybettirecek önemli bir gelişmedir.
 • TCMB’nin faiz arttırımı ve parasal sıkılaştırma politikalarına vurgu yapması dolar kurunu düşürebilecek önemli faktörler içerisinde yer alır.
 • Dünya ve ülke genelinde devam eden savaş, terör ve iç savaş gibi olayların son bulması dolar kurunun yönünü aşağıya çevirebilecek gelişmeler içerisinde yer alır.
 • Türkiye ve dünyada belirsizliklerin son bulması, endişelerin sona ermesi dolar kurunda aşağı yönlü hareketi destekleyecek gelişmeler içerisinde yer alır.
 • Gelişmekte olan ülke piyasalarının pozitif bir hava içerisinde seyretmesi aynı EM grubu içerisinde yer aldığımız ülkelerde yaşanan pozitif süreçle birlikte dolar kurunu aşağı çekebilecek gelişmelerden olacaktır.
 • Dünya borsalarında yaşanan pozitif seyir, dolar tl paritesinde aşağı yönlü seyrin oluşmasına katkıda bulunacak önemli bir faktör olabilecektir.
 • Abd ile Türkiye arasındaki ilişkilerin her zamankinden daha iyi olması, kurda aşağı yönlü baskıyı arttıracak gelişmelerdendir.
 • Ülke dış borcunun azalıyor olması yine dolara bağımlılığı azaltacağından, dolar kurunda negatif bir seyir oluşmasına katkı sağlayacak gelişmeler içerisinde yer alır.

Dolar ne zaman düşer sorusunun cevabı bu başlıklar altında saklıdır. Dolar düşer mi, dolar ne olur gibi sorulara cevap verebilmek için bu başlıkları süzgeçten geçirmek gereklidir. Eğer bir veya daha fazla başlık o dönemde yer alıyor ise dolar tl paritesi düşecek yorumu yapılabilir. Ancak aynı anda dolar kurunu yükselten gelişmelerinde olup olmadığı kontrol edilmelidir. Dolar kurunu yükselten gelişmeler genellikle düşüren gelişmelerin tam tersi şeklinde belirmektedir. Dilerseniz onları da başlıklar halinde sıralayalım.

Dolar Ne Zaman Yükselir ?

 • Abd Merkez Bankası Fed’in faiz arttırması dolar kuruna pozitif yansıyacak ve kur Türk Lirası karşısında yükselişe geçecektir.
 • Abd Merkez Bankası Fed’in para politikasından sıkılaştırıcı bir politika uyguluyor olması yine dolar tl paritesi üzerinde pozitif hava oluşmasını sağlayacaktır.
 • TCMB’nin faiz indirmesi ya da gevşek bir para politikası izliyor olması TL’nin gücünü azaltacağından doların yükselmesine katkıda bulunacaktır.
 • Gelişmekte olan para piyasalarının olumsuz seyir izlemesi, Türk Lirası üzerinde baskı oluşturacağından yine dolar kuruna pozitif yansıyacak bir gelişme olacaktır.
 • Türkiye ve dünya genelinde oluşabilecek önemli savaş ve terör olayları doları yükselten gelişmeler arasında yer alır.
 • Dışarıya borcun artması hane halkı ve özel şirketleri zora sokabileceğinden dolar kurunda yükseliş baskısı oluşturabilecektir.
 • Enflasyon oranlarının yükselmesi, hane halkının alım gücünü düşüreceğinden dolar kurunda yükselişi destekleyebilecek gelişmeler içerisinde yer alır.
 • Abd ile Türkiye arasındaki ikili ilişkilerin bozulması kur üzerinde yukarı yönlü baskı hissedilmesine dolayısı ile doların TL karşısında yükselmesine işaret edecektir.
 • Türkiye’de seçim vb. olaylar nedeni ile yaşanan belirsizlikler, TL’yi güsüz kılacağından dolar kurunda yükseliş beklentileri öne çıkacaktır.

Dolar ne zaman yükselir veya dolar yükselir mi gibi sorulara cevap verebilmek için bu maddeleri kontrol etmek oldukça önemlidir. Bunlar dışında başka faktörlerde zaman zaman oluşabilse de genel olarak dolar kurunda yukarı yönlü hareketi destekleyecek faktörler bu şekilde sıralanabilir.

 

[!dolar] [euro] Euro, Avrupa Birliği ülkeleri tarafından resmi olarak kullanılan para birimidir. Dünya genelinde dolardan sonra kullanılan en büyük işlem hacmine sahip para birimi denilebilir. Öyle ki dünya genelinde bir çok yatırım aracının fiyatını da euro dolar paritesi belirlemektedir. Eur/Usd olarak gösterilen paritedeki fiuyatlamalar dolar endeksini etkilemekte. Burada yaşanan fiyatlamalar ise tüm dünya ülke para birimlerine etki etmektedir. Bu nedenle Euro fiyatı, sadece Avrupa için değil, dünya geneli için oldukça önemli bir para birimidir.
[!euro] [isvicre-frangi] Bu alan sadece isvicre-frangi da çıkar.
[!isvicre-frangi]

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir