Press ESC to close

Azerbaycan Asgari Ücret, Azerbaycan’da Asgari Ücret Ne Kadar?

Türkiye’nin kardeş ülkesi olarak bilinen Azerbaycan’da asgari ücret vatandaşlarımız tarafından merak edilmektedir. Türk vatandaşları hem Azeri Türkçesi’nin dilimize benzerliği hem de ülkenin güzelikleri nedeni ile yurtdışına çıkmayı düşündüklerinde akla ilk gelen ülkelerden biri de Azerbaycan olmaktadır. Bazen seyahat amaçlı olarak bazen ise çalışma amaçlı olarak Azerbaycan ziyaret edilmek istenebilmektedir. Bu nedenle gelen sorular üzerine Azerbaycan’da çalışma koşulları nasıl, Azerbaycan’da asgari ücret ne kadar gibi sorulara cevap vereceğimiz detaylı bir yazı hazırlamak isytedik. Hadi buyrun başlayalım.

Azerbaycan Asgari Ücreti 2020

Azerbaycan ülkesinde de asgari ücretler, ülkemizle benzerlik taşımaktadır. Asgari ücretler belirlenirken kişinin hayat standartlarını zora sokmayacak olmasına dikkat edilir. Bu sebepten dolayıdır ki kişiye ortalama  bir hayat sunacak şekilde olması sağlanır. Bu ülkenin her yıl yüzlerce işçi göçü almış olduğu görülmektedir. Çok fazla işçinin çalışmak için gitmiş olduğu Azerbaycan da alınacak asgari ücretin ne kadar olduğu da pek çok kişi tarafından merak konusu olmuştur. Azerbaycan’da işçinin alabileceği maaş  541 manat şeklindedir.  Ülkemizle  bir kıyaslama yapıldığı zaman ise aldığımız asgari ücrete yakın şekildedir. Azerbaycan da 1 TL,  3,38 manata den  gelmektedir. Türk alım gücü çok fazla olmasına karşın bu ülkede yerleşik hayat ve koşulların  bizlere oranla daha iyi durumda olduğunu söyleyebiliriz.

Azeybaycan’da  Asgari Ücret  Ne Kadar?

Ülkemizde nasıl 8 saatlik çalışma öngörülüyorsa, aynı durumun burası içinde geçerli  olduğunu söylemek isteriz. Çalışanlar 8 saat çalışır ve maaşlarını da aylık bazında alırlar. Türkiye de olduğu gibi Pazar Günleri tatil günüdür. Cumartesi günleri bazı şirketler işçilerini çalıştırmazken bazıları da mesai yapmaktadır. Burada da Türk işçilerimizin sayısı bir hayli fazladır. Özellikle im şaat sektöründe Türk firmalarımız etkin bir rol oynamaktadır. Ülkemiz de iş bulmakta oldukça zorluk çeken vatandaşlarımız buraya gelerek kendilerine uygun iş bulmaktadır. Azerbaycan, işçilerin uygun  koşullar altında kolayca iş bulmalarına imkan sağlar. Azerbaycan çalışma şartlarında ayrı bir önem verilen konulardan birisi de yetkinlik olduğu söylenebilir.

Türkiye de nasılsa, burada da ekstradan yabancı dil bilmeniz maaşınızın daha da fazla artmasına katkı sağlar. Tabi bu iş kollarına göre de değişiklik göstermektedir. Genelde çalışanlardan aranan özelliklerden birisi de Rusça ve İngilizce   dilini bilmenizdir. Bu dilleri bilerek maaşınızı da değiştirme şansına sahip  olabilirsiniz. Ayrıca işiniz de ki başarınız, tecrübeniz artmaya başladıkça bu durum maaşınıza da olumlu yönde yansımaya neden  olacaktır.

Fakat Azerbaycan  asgari ücret ülkemizle yakın  rakamlarda  seyrettiğinden dolayı  ortalama düzeyde bir kazanç sağlamanız mümkündür.

Azerbaycan’da  Nerelerde Çalışılır?

Azerbaycan şehrinde de çalışabileceğiniz iş alanlarının olduğunu söylememiz mümkündür. Azerbaycan iş alanları incelemeye başladığımız da ise lojistik, gıda, kozmetik, tamircilik sektöründe çok rahat bir şekilde iş bulmak mümkündür.

Azeybaycan’da  Asgari Ücretle Geçinmek Mümkün Müdür?

Ülkemizde nasıl asgari ücretle geçinen vatandaşlarımız varsa orada da bu maaşla  geçinmek çok zor değil. Asgari bir ücret alan kişinin yaşamı ortalama düzeydedir. Rahatlıkla evin kirasını, elektrik, su fatura borçlarını ve gıda ihtiyaçlarını karşılayabilir. Azerbaycan şehrinde  elekrtik ve  su gibi zaruri  yapılan giderlerin ise  40 ila 100 manat arasında olduğu görülüyor. Yani bu şehirde yaşayan çalışanların asgari ücret maaşlarının yüzde 8 varan kısmı daha çok zaruri  ihtiyaçlara gidiyor. Azerbaycan yaşam koşullarını inceleme altına aldığımız zaman ise bir vatandaşın  alacağı asgari ücret maaşı, yaşamını ortalama düzeyde sürdürmesine yardımcı olacaktır.

Azerbaycan’da asgari ücretle çalışarak aile geçindirmek zordur ancak tek başınıza yaşıyorsanız rahatlıkla geçinebilirsiniz. Üzerine para da biriktirebilirsiniz. Yine ailenizle geldiyseniz ve tek başınıza çalışıyorsanız bu durumda evi kıt kanaat olarak tabir ettiğimiz şekilde geçindirebilirsiniz. Özellikle Başkent Bakü’de asgari ücretle geçinmek oldukça zordur. İstanbul kadar olmasa da oldukça pahalı bir şehir olan Bakü’de asgari ücret üzerinde maaşlar ile çalışmakta mümkün olabilmektedir. Özellikle Rusça bilen işçilerin Azerbaycan’da çalışma olanakları oldukça fazla olmaktadır.

Dünyanın en çok merak edilen ve en beğenilen ülkelerinden olan Amerika’da asgari ücreti, Abd’de çalışma ve yaşam koşullarını merak ediyorsanız, Abd asgari ücreti başlıklı konumuzu okumanızı tavsiye ederiz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir