Press ESC to close

Binance’den 1.800 Dolar’dan Bitcoin Satışı

Binance, son zamanlarda büyük baskıya maruz kalan Bitcoin için satış emri verdi. Bu satış emrinin 1.800 Dolar seviyelerinde olması akıllara bazı soru işaretlerini getirdi. 8.600 dolar seviyelerindeki Bitcoin değerinin bu çok altındaki satış rakamı ne anlama geliyor? Binance neden bu rakama Bitcoin2i elden çıkardı? Binance USD ya da diğer adı ile BUSD ne anlama geliyor? İşte yanıtlar…

Binance USD Nedir?

Öncelikle Binance USD’nin ne olduğuna bir göz atalım ve daha sonra neden 1.800 dolar seviyelerinden satış emri verdiğine değinelim. Binance ve Paxos tarafından desteklenen bir stablecoin olan Binance USD, Dolar ve Bitcoin değerlerinden hareket ederek sabit bir katsayıya göre Bitcoin’i değerlendirmektedir. Yani, bir kripto para borsası olan Binance, kendi finansal kripto para desteğini dolar endeksli yapıyor ve elindeki Bitcoin ile Dolar miktarına göre Bitcoin’in değerini biçiyor. Bir anlama elindeki likidite miktarına göre Bitcoin alım satımı yapıyor. Yani, bağımsız bir kripto para borsası olarak düşünülebilir.

Çok Düşük İşlem Hacmine Sahip

Her ne kadar bu kadar düşük bir miktara el değişimi yapılmış olsa da; bu durum çok düşük hacimde gerçekleşti. Zaten hali hazırda BTC/BUSD çifti, diğer stable coin endeksindeki değer çiftlerine göre oldukça düşük işlem hacmine sahip. Yani, bu Bitcoin üzerinde pek de olumsuz bir etki anlamına gelmiyor.

Binance’nin Kendi Coin’i de Bu Durumdan Etkilendi

Her ne kadar 600.000 dolarlık 24 saatlik işlem hacmine sahip olsa da, BTC piyasaları bu durumdan doğrudan etkilenmedi. Bunun yerine Binance’nin kendi Coin’i BNB bu durumdan en çok etkilenen kripto para birimi oldu. Tüm bunlara rağmen Binance’nin, negatif bir reaksiyon göstermemesi ve stop emrini vermemesi dikkat çekti. Bu durumda daha önceki deneyimlerimiz bize, olası bu tür durumlarda stop emrinin kullanılması gerektiğini söylüyor. Ama Binance’den herhangi bir stop emri verilmemekte.

Bu durumun nedenlerinin açık sistem üzerinden araştırılmasının daha doğru olacağını düşünenler de var. Bu sayede sistemdeki açık da bir nevi çözülebilecek. Çünkü olası nedenlerden biri de Binance’nin Borsası’nda “sızıntı” söylentileri. Hep birlikte takip etmeye devam edeceğiz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir