Press ESC to close

Bitcoin Hızla Düşüyor. 9.000 Dolar’ın Altına Geriledi. Sebebi Hash Rate Olarak Gösteriliyor.

Bitcoin’in 13.500 dolar sınırından aşağı doğru revizeler ile sürekli kan kaybetmesi devam ediyor ve arkasındaki esas nedenin hash rate olabileceği düşünülüyor. Bir süre önce yatay seyrini devam ettiren Bitcoin, geçtiğimiz 3 günde ciddi dalgalanmalara uğradı. Ve sonuç olarak geçtiğimiz gün 8.600 dolar seviyelerinden alıcı bekledi. Bu durum geçici volitalite mi yoksa kalıcı aşağı yönde ivmelenme mi herkes merak ediyor. Eğer durum bu şekilde devam ederse, büyük düşüşler meydana gelebilir ve Bitcoin belki de 5.000 dolarların dahi çok aşağısına gelebilir.

Buna Neden Olan Sebepler Araştırılıyor

Düşüşün arkasındaki en önemli nedenlerden birinin Hash Rate olduğu düşünülüyor. Zira, Hash Rate’in sadece yarım saatte ani olarak %40 düşmesi bu duruma neden gösteriliyor. Buna neden olan şeyin de aslında yine Uzak Doğu kaynaklı bir haberin medyaya servis edilmesi olarak düşünülüyor. Çünkü, Çin’in en fazla kripto para madenciliğinin yapıldığı özerk bölgelerden biri olan Siçuan bölgesinde artık hidroelektrik santraldan tedarik edilen elektrikte büyük düşüşler gözleniyor. Bilindiği gibi Siçuin’de yer alan Hidroelektrik santrallerinde üretilen elektriğin çok büyük bölümü, buradaki kripto para madencileri tarafından tüketiliyor. Yağmur mevsiminin geride kalması ve hidroelektrik santrallerinden üretilecek enerjinin düşmesinden kaynaklı olarak artık elektrik bu bölgeye sadece gündelik ihtiyaçları karşılayacak kadar veriliyor. Yani artık yüksek enerji hatlarından elektrik çekilmesi en azından bir süreliğine mümkün görülmüyor. Bu da doğal olarak madencilerin kripto para kazısı yapmalarını olumsuz etkiliyor.

Hash Rate Nedir?

Kripto para madenciliğinin günümüzde sıradan bir kavram haline gelmesinden sonra teknik terimler de bir o kadar hayatımızın bir parçası olmuş durumda. Bu teknik terimlerden biri de Hash rate. Kripto para madenciliğinin donanım gücünü ifade eden orana hash rate denmekte. Bu da bilgisayarların tükettiği elektrik enerjisi ve anakart üzerindeki ekran kartı gibi madencilikte kullanılan donanımları akla getirir. Güç bileşenleri çoğaldıkça daha fazla elektrik ve doğal olarak daha fazla madencilik yapılabiliyor.

Hash Rate, güçlü algoritmalar ve matematiksel çözümlemeler sonucunda istatistiksel olarak ekrana yansıtılır. Ve bu da, genel olarak tüketilen enerji ve karşılığında üretilen madencilik çıktısı olarak karşımıza çıkar.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir