Press ESC to close

Bitcoin Neden Bu Kadar Pahalı

Bir sanal para birimi olan Bitcoin değeri her geçen yıl artan kripto paraların başında geliyor. İlk çıktığı zamanlar 100 dolar gibi düşük bir değere sahip olan sanal para kullanıcılarına yüksek miktarlarda para kazandırıyor. Piyasadaki kripto paralara yüzlerce kat değer farkı atmış olan Bitcoin’in bu kadar pahalı olmasının birçok sebebi bulunuyor. Peki Bitcoin neden bu kadar pahalı?

Bitcoin Ne Anlama Geliyor?

2008 senesinde Satoshi Nakamoto adındaki bir Japon’un ürettiği Bitcoin hiçbir merkez bankasına veyahut bir kuruluşa bağımlı olmadan hayatını sürdüren bir para birimidir. Bu para birimi bilinen paraların aksine basılı olarak piyasada bulunmaz. Dolar, Euro gibi tüm dünyada geçerliliği olan ve dünya ekonomisinin gidişatını belirleyen para birimlerine alternatif olması amacıyla üretimine başlanan sanal para dijital ortamda işlem görür. ฿ sembolüyle ifade edilen Bitcoin kısaltma olarak ise BTC adıyla geçmektedir.

Neden Artar, Neden Düşer?

Dolar ve Auro para birimlerinde olduğu gibi Bitcoin’in de değerini belirleyen bazı faktörler vardır. Arz – talebe göre değeri değişen bu para biriminde paraya olan talebin artmasıyla paranın piyasa değeri de artmaktadır. Aynı şekilde piyasada paraya olan talep oranı alt seviyelere düşmeye başlayınca da paranın piyasa değerinde düşüş meydana gelir. Bu para birimine sahip olmak için ise belirlenen kurallara ve limitlere uymak gerekiyor. Limitli bir para olması nedeniyle de piyasadaki taleplerdeki düşüş değişiklerde dahi paranın değeri büyük oranlarda değişebiliyor.

Nerelerde Kullanılır?

Bitcoin neden bu kadar pahalı? Sorusuna cevap olarak verdiğimiz arz – talep cevabının ardından en fazla merak edilen şey bu kripto paranın kullanım alanlarıdır. Bitcoin internetten satış yapılan birçok sitede alışveriş yapılırken kullanılabilir. Ayrıca bu parayı istediğiniz zaman bozdurabilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir