Press ESC to close

Bitcoin’de Long ve Short Nedir?

Son dönemde kısa ve orta vadede kar elde etmek isteyen birçok yatırımcının en gözde yatırım alternatiflerinden birisi olan Bitcoin ve diğer kripto para birimleri, yatırımcılar tarafından her geçen gün daha da ilgi görüyor. Bu yatırım kanalına ilk defa yatırım yapmayı düşünen yatırımcılar, kripto para dünyasına ait terimleri ve mantaliteyi iyi bir şekilde öğrenmeli ve analiz yeteneğini mutlaka geliştirmelidir. Aksi bir durumda maddi kayıplar yaşayabilirler. Bitcoin’e yatırım yapmayı düşünüyorsanız mutlaka Bitcoin’de long ve short nedir? Sorusunun yanıtını tam manasıyla kavramalısınız.

Bitcoin’de Long Pozisyon Ne Anlama Geliyor?

Bitcoin’de Long ve Short pozisyon işlemleri, finansal piyasada birçok yatırımcı arasında Margin trade olarak bilinir. Margin trade kavramının ülkemizdeki karşılığı ise farklı ticaret anlamındadır. Kripto para dünyasında yer alan bir kripto türü paranın yükseleceğini düşünüyorsanız ve yükseleceğini umarak alım işlem gerçekleştirirseniz bu olaya long pozisyon işlemi denir. Bu nedenle farklı piyasalarda long pozisyonu için yatırımcılar genellikle alım pozisyonu adını vermektedir.

Bitcoin’de Short Pozisyon Ne Anlama Geliyor?

Bitcoin ve diğer kripto para türlerinin farklı etkenlerden dolayı düşeceği düşünülüyorsa ve bu düşünce nihayetinde yatırımcı elindeki kripto para birimini piyasaya satarsa bu işleme short pozisyon adı verilir. Bu nedenle farklı piyasalarda yer alan yatırımcılar arasında bu satış işlemlerine satış pozisyonu adı veriliyor.

Bitcoin’de Long ve Short Nasıl İşler?

Bitcoin’de Long ve Short Nedir? Sorusunun yanıtını araştırmak, yatırımlarınızdan emin olmanıza yarar sağlayacaktır. Bu nedenle yatırımcılar Bitcoin gibi kripto para türlerine yatırım yapmak niyetindeyse, mutlaka long ve short pozisyonunun mantığını anlamalıdır. Bu kapsamda kripto para yatırımcıları, kripto para platformlarında sunulan demo hizmetlerinden yararlanarak sahip oldukları sanal para birimleri ile long ve short pozisyonunun işleyişini uygulamalı olarak anlayabilir. Bitcoin’de Long ve Short işlemlerindeki genel mantık olası bir zarar durumunda, yatırımcının uğrayabileceği en yüksek zararı minimize etmek ve karı maksimize etmektir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir