Press ESC to close

Bitcoin’in Yükselmesini Sağlayan 3 Önemli Faktör  

Günümüzde para piyasaları içinde reel paraların yanı sıra kripto paralar da bulunuyor. Bu alanda öncü isim ise Bitcoin’den başkası değil. Uzun zamandan bu yana insanların hayatında olan Bitcoin, alanının en iyisi olarak biliniyor. Üstelik elde etmiş olduğu başarı sonrasında pek çok farklı coin de piyasaya sürülmüş durumda. Fakat yatırımcılar halen Bitcoin’den vazgeçmiyor. Bu durumun altında değişik nedenler olduğunu söylemek yanlış olmayacak. Özellikle Bitcoin’in para piyasalarında yükselmesi tercih edilme oranlarında artışın temel unsurlarından biri. İşte, Bitcoin yükselişi altında yatan üç temel sebep.

Bitcoin Yatırım Politikalarından Etkileniyor

Dünya devleri olan ABD ve Çin para birimleri aslında direkt olarak Bitcoin yükselme nedenleri olarak sayılıyor. Çünkü iki dev ekonomi birbiri ile devamlı rekabet ediyor. Rekabet piyasasında ise gerek gümrük vergileri gerek vergi indirimleri kafaların karışmasına yol açıyor. Üstelik bu şekilde atılan adımlar piyasaların da karışmasına yol açıyor. Ortaya çıkan karmaşa ortamından olumlu çıkan neredeyse tek unsur Bitcoin! Ekonomi uzmanlarına göre kendilerini garantiye almak isteyen yatırımcılar bu gibi dönemlerde Bitcoin’i tercih ediyor. Böylece Bitcoin yükselişi arkasındaki ilk neden kendini göstermiş oluyor. Geleneksel yatırım sistemlerini arkalarında bırakmak isteyen yatırımcılar da BTC’e yönelerek yükselişteki ikinci nedene ortam hazırlıyor. Yatırımcılar böylelikle hem yeni keşifler yapmış hem de normal şartlar altında elde edilenden daha çok kazanç elde etmiş oluyor.

Devletlerin Para Birimleri de Bitcoin’in Yükselişini Tetikliyor

Bitcoin fiyatlarının yükselmesinde normal para ekonomileri de devletlerin para birimleri de etkin görev alıyor. Gelişmekte olan ülkelerden ziyade gelişmiş dev ekonomiler bu alanda daha çok etkili. Özellikle yuan ya da dolar para birimleri Bitcoinle neredeyse doğrudan bağlantılı. Çin ekonomisinin para birimi olan yuanın değer kaybı demek Bitcoin’in yükselmesi anlamına geliyor. Aynı şekilde Amerikan doları ile de bu şekilde bir ilişki mevcut. Hatta ekonomi uzmanları Çin yuanında olduğu gibi Türk Lirası değer kayıplarının da Bitcoin yükselişi demek olduğunu savunuyor. Böylece BTC, kripto ekonomisindeki yıldızlığını uzun zamandır kimselere bırakmıyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir