Press ESC to close

Ceteris Paribus Ne Demek ?

İktisat’ta oldukça fazla karşımıza çıkan Ceteris Paribus terimi, iki değişken arasında bulunan belirli nedensel ilişki odaklı olmak için kullanılır. Aynı zamanda sabit ve tüm şeylerin değişmeden olarak da karşımıza çıkan bu terim, birçok kişi tarafından merak edilir. Durum böyle olunca Ceteris Paribus ne demek sorusu sorulmakta ve cevabı aranmaktadır.

ceteris-paribus-nedir
ceteris-paribus-nedir

Ceteris Paribus Ne Demek ?

Ekonomi ve İktisat alanlarında yararlanılan bu analiz biçimi, iki değişken arasında bulunan sebep ve sonuç ilişkisini analiz etmek içinde kullanılır. Ekonomistler, bu terimi fazlasıyla kullanmaktadır. Varsayım eleştrileri ve görelici eğilimleri tartışmak için de kullanılan bu terim, birçok ekonomist tarafından hiçbir şeyin eşit kalmaması olarak da tanımlanır.

Daha kısa ve net açıklamak gerekirse şöyle açıklayabiliriz; bir fonksiyonda sadece 1 adet değişkeni dikkate almanız ve diğer değişkenleri sabit tutmanızdır. Bu ortamı sağladığınızda Ceteris Paribus sağlamış olursunuz. Diğer dışarıda kalan değişkenlerin işin içerisinde girmesi gerektiği durumlarda, etkilerin de hesaplanması gerekir.

Ceteris Paribus, aslında bir varsayımdan ibarettir. Hem iktisatçıların hem de ekonomistlerin yardımına koşar. Hesaplama yaparken kesinlikle değişkenlerden arınmak gerektiği için Ceteris Paribus kurtarıcı olarak karşımıza çıkar. Ceteris Paribus, iktisat’ın daha çok mikro kısmıyla ilgilenir ve kısımla ilgilenen kişilerin bilmesi gereken bir varsayım analizidir.

Ceteris Paribus Neden Kullanılır ?

Herhangi bir şeyi araştırdığımızda karşımıza birçok değişken çıkar. İkame mallar, gelir, malların fiyatları ve iklim koşulları gibi birçok değişken bulunmaktadır. Bu değişkenlerin bulunduğu bir olguyu doğru şekilde analiz etmek için Ceteris Paribus kullanılır, aksi takdirde sabit kalmayan değişkenler, arz ve talep analizini imkansız hale getirir. Bu sebep ile araştırılan iki değişken arasında bulunan değişkenler sabit bırakılır ve hesaplama buna göre yapılır.

OPEC Nedir, OPEC’in Görevleri Nelerdir sorusuna yanıt verdik ve bu önemli topluluk hakkında bilgiler verdik.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir