Press ESC to close

Dolar Ne Olur ? Uzman Dolar Yorumları

Seçim belirsizliğinin sona ermesi ile beklenen Türk Lirasındaki toparlanma maalesef gerçekleşmedi ve dolar kuru yükselmeye devam etti. Durum böyle olunca da yatırımcılar dolar ne olur, dolar ne zaman düşecek, dolar daha artar mı gibi soruları sormaya başladılar. Şuan için doların fiyatı 4,84 seviyelerinde iken bundan sonraki süreçte dolar ne olur, 2018 in 2. kısmında dolar fiyatları hangi yönde fiyatlanmaya devam edecek bu soruların cevaplarını kısaca bir inceleyelim istedik.

Uzman Dolar Yorumları

Uzmanların dolar yorumlarına baktığımızda seçim belirsizliğinin son bulması ile birlikte dolarda gevşeme bekleyen analistlerin bir kısmının yeni kabinenin açıklanması ile birlikte bu beklentilerini olumsuz yönde revize ettiklerini gözlemliyoruz. Burada özellikle piyasa beklentisi Mehmet Şimşek ve Ali Babacan gibi isimlerin göreve gelmesinden yana bir tavır takınırken, söylemleri Erdoğan’a daha yakın bir ismin ve daha önce piyasa tecrübesi fazla bulunmayan bir ismin ekonominin başına getirilmesi analistlerin kararlarının değişiminde etken olmuş görünüyor.

Bir kısım yabancı yatırım fonu analisti ise Erdoğan’ın damadı Berat Albayrak‘ı ekonominin başına geçirerek tek adam rejimini daha kolay uygulama amacı güttüğünü ileri sürerek bu şartlarda Türkiye’ye yatırım yapmanın çok mantıklı olmadığını ileri sürüyorlar.

Bir kısım analist ise artık Türkiye için en kötü senaryonun fiyatlandığını dolayısı ile doların bundan sonraki süreçte yeni ataklar gerçekleştirmesinin zor olduğunu söylüyorlar. Özellikle OHAL ‘in de yakın zamanda kaldırılacak olması ile birlikte piyasada fiyatlamaların olumluya döneceğini Borsa İstanbul’a alımların gelerek dolara satış geleceğini ve dolar tl paritesinde en kötü ihtimal ile yine bu fiyatların yaşanabileceğini söylemekteler.

Hisse senetlerine gelen alışların yatırımcıları da dövizlerini bozdurup borsaya yatırım yapmaya iteceğini öngören analistler bu sayede dolarda gerileme ve hisse senetleri üzerinde ise bir alım dalgası oluşmasını beklediklerini vurguluyorlar. Olumsuz görüş belirten analistlerin 2018 yılı kalan kısmı için ise belirtmiş oldukları fiyat tahminleri genellikle 5 lira ile 5,40 seviyesi arasında değişmekte. Uzman yorumları dolar için 2018 yılının kalan kısmında bunları söylerken küresel piyasalarda da dolara olan ilgi artıyor.

Küresel Piyasalarda Dolara Olan Talep

Türkiye’de durum böyle iken yurt dışı piyasalarda da dolara olan talebin arttığı bir dönemden geçmekteyiz. Yani dolar sadece Türkiye’de değil tüm dünyada değer kazanmayı sürdürüyor ancak x para birimine 1 değer kazanırken Türk Lirası karşısında 2 değer kazanması ülkemiz açısından can sıkıcı bir durum olarak karşımıza çıkıyor.

Özellikle son Fed toplantısından sonra bu yıl ki faiz arttırım sayısı tahmininin 3 den 4 e yükseltilmesi dolara olan ilgiyi arttırırken altın ve benzeri ürünlere de ciddi satış getirmiş durumda. Bu nedenle Fed’den yapılacak yeni bir açıklama doların yönünü değiştirebilir gibi duruyor. Çünkü Abd’de doların bu kadar değerli kalmasını istemeyecektir diye söylemler bulunuyor. Bu nedenle 2018 yılının kalan kısmında yapılacak faiz arttırımı sayısı önemli olacak. Piyasalar şuan için 2 faiz arttırımı daha yapılacağı fiyatlamış durumda. Durum böyle iken Fed bu yıl içerisinde tek faiz arttırımı yapar ise dolarda ciddi bir düşüş yaşanabilir.

Dolar Düşer mi ?

Dolar fiyatı Türkiye’nin gündemini her daim meşgul etmektedir. Özellikle son dönemde rekor üstüne rekor kırmaya başlayan dolar kuru ülke ekonomisi için de risk oluşturmaya başlamış, enflasyon oranlarının yükselişini sağlayarak enflasyon canavarını yeniden gündeme getirmiştir. Durum böyle olunca da vatandaşlar tarafından dolar ne olur, dolar düşer mi, ne zaman düşer soruları sorulmaya başladı.

Dolar düşer mi sorusuna net cevap verebilmek zor olsa da, genel anlamda baktığımızda eğer ki Fed bu yıl içerisinde 2 faiz arttırımı daha yapacağı söylemini yumuşatır ve tek faiz arttırımı yapar, Türkiye’de gerekli müdahaleleri piyasaya gerçekleştirir ise doların düşmemesi için bir sebep kalmaz Yani Ohal kaldırılır, piyasaya güven verici açıklamalar yapılır ve bu açıklamalar faiz arttırımı gibi detaylarla desteklenir ise dolar tl karşısında düşmeye başlayacaktır.

Dolar Daha Artar mı ?

Elinde doları olan yatırımcılar veya dolar almayı düşünen yatırımcıların en fazla sorduğu soru dolar daha yükselir mi dolar daha artar mı soruları oluyor. Bu sorunun cevabını da net vermek mümkün olmasa da yani kesin olarak dolar daha yükselecek veya dolar düşecek demek mümkün olmasa da şu şekilde genelleyebiliriz.

Eğer Abd Merkez Bankası Fed şahin duruşunu sürdürür ve yılın kalanında 2 faiz arttırımı ya da fazlasında ısrarcı olur ise, Türkiye bu süreçte piyasaya gerekli güveni sağlayamaz ve Merkez Bankası bağımsızlığını yabancı yatırımcılara kanıtlayamaz ise dolarda yeni yükselişlerin ve yeni rekorların gelmesi kaçınılmaz olabilir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir