Press ESC to close

En Fazla Petrol İthal Eden Ülkeler

Petrol ihraç eden ülke kadar petrol ithal eden ülkeler de bulunmaktadır. Durum böyle olunca her iki ülke grubu da araştırılmaktadır. Bir önceki yazımızda en fazla petrol ihraç eden ülkeleri paylaşmıştık. Şimdi en fazla petrol ithal eden ülkeler hangileridir sorusuna yanıt vereceğiz.

En Fazla Petrol İthal Eden Ülkeler

Listemizde dünya genelinde en fazla petrol ithal eden ülkeleri görebilirsiniz.

– Çin
– Hindistan
– Güney Kore
– Türkiye
– İtalya
– Fransa
– Birleşik Arap Emirlikleri
– Singapur
– Belçika
– Tayland
– Kanada
– Almanya
– Japonya gibi ülkeler, en çok petrol ihtiyacı duyan ülkelerdir.

Bu noktada Türkiye’nin petrol ithal ettiği ülkeler de araştırılmaktadır. Aşağıdaki listede Türkiye’nin petrol aldığı ülkeleri görebilirsiniz.

en-fazla-petrol-ithal-eden-ülkeler
en-fazla-petrol-ithal-eden-ülkeler

Türkiye’nin Petrol İthal Ettiği Ülkeler

– Rusya
– İran
– Irak
– Kuveyt
– Yunanistan
– Bulgaristan
– İsrail
– Suudi Arabistan
– Hindistan

Ülkelerin ithal ettiği petrol miktarı, her dönem farklı miktar olmaktadır. Petrol fiyatı ve ülkeler arasındaki ilişki, ithal edilecek petrol miktarını belirlemektedir. Özellikle politik nedenler, ülkelerin petrol ithal ettiği ülkelerin değişmesini sağlayabilmektedir.

Türkiye Ne Kadar Petrol İthal Ediyor ?

Ülkelerin petrol ihtal ettiği ülkeleri değiştiğini ve neden değiştiklerini anlattık. Petrol ithalatı, bazı dönemler arttığı gibi bazı dönemlerde de azalmaktadır. Bu durum yine ülkenin ekonomik durumu ile ilgilidir.

Türkiye, her ay ortalama 4 milyon varil civarında petrol ithal etmektedir. Bu sayı, bazen 3 milyon bazen de 4 milyon olmaktadır. Ortalama %5 ile %15 arasında değişiklik meydana gelmektedir. Ülkemizin Akdeniz’de petrol arama çalışmaları arttıkça ithal edilen petrol miktarı azalmaktadır. Uzun yıllar sonra Türkiye, petrol ithal eden ülke değil, petrol ihraç eden ülkeler arasına girecektir.

Petrol İhraç Eden Ülkeler Hangileridir sorusunun cevabı da bu yazımızda!

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir