Press ESC to close

Petrol İhraç Eden Ülkeler Hangileridir ?

Petrol ihraç eden ülkeler hangileridir sorusuna yanıt vermeden önce bu ülkelerin yer aldığı OPEC grubunu açıklamamız gerekmektedir. OPEC; Organization of Petroleum Exporting Countries demektir. Türkçe karşılığı ise Petrol İhraç Eden Ülkeler Örgütü’dür. Bu ülkeler, dünyada yer alan petrol rezervlerinin büyük çoğunluğunu ellerinde bulundurmaktadır.

Petrol İhraç Eden Ülkeler Hangileridir ?

Petrol ihraç eden ülkeler, OPEC ülkeleridir diyebiliriz. Bu ülkeler; Angola, Libya, Nijerya, Cezayir, İran, Irak, Kuveyt, Katar, Birleşik Arap Emirlikleri, Suudi Arabistan, Ekvador, Venezuela, Gabon, Endonezya’dır. Bu ülkeler dışında OPEC’e davet edilen fakat davet teklifini henüz değerlendirmeyen ülkeler de bulunmaktadır. Bu ülkeler; Meksika, Sudan, Bolivya ve Suriye’dir. Grupta yer alan ülkeler, aynı tarihte giriş yapmamıştır ve 10 Eylül 1960 OPEC’in kurulmasıyla sırayla giriş yapmışlardır.

Dünyada yer alan petrolün hem denetimini hem de üretimini karşılayan bu ülkeler, ilk olarak ham petrol fiyatını düşürmek amacıyla kurulmuştur. Bu sebep ile OPEC ülkeleri, petrol fiyatı ve denetimi üzerinde büyük bir etkiye sahiptir diyebiliriz. Aynı zamanda OPEC ülkeleri, doğal gaz rezervlerinin de büyük kısmını barındıran ülkelerdir.

petrol-ihraç-eden-ülkeler
petrol-ihraç-eden-ülkeler

OPEC ülkeleri dışında birçok petrol üreticisi bulunmaktadır. Bu üretici ülkeler, OPEC’e üye değildir fakat hatrı sayılır düzeyde petrol üretmektedir.

– Azerbaycan
– İngiltere
– Kazakistan
– Brezilya
– Norveç
– Kanada
– Çin
– Amerika
– Rusya

Listenin en az petrol üreten ülkesi; Azerbaycan’dır. Bu ülke, günlük ortalama 1.000.000 varil petrol üretmekte ve birçoğunu ihraç etmektedir. Azerbaycan’dan sonra gelen ülkeler, üretimin sırayla arttığı ülkelerdir. Listenin lideri olarak nitelendirebileceğimiz Rusya, günlük ortalama 9 ile 10 milyon varil aralığında petrol üretmektedir. Üretilen petrol varillerinin 5 milyon kadarı, ihraç edilmek üzere hazırlanmaktadır. Listenin ortasında yer alan Norveç ve Brezilya, günlük ortalama 2 milyon varil petrol üretmektedir.

Reklam İzleyerek Para Kazanma adlı yazımıza mutlaka göz atın!

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir