Press ESC to close

İlham Veren Başarı Hikayeleri

İlham Veren Başarı Hikayeleri

Dünya’nın başarılı insanları ve ilham veren başarı hikayeleri nasıl gelişti, bu yazıdan öğrenebilirsiniz.

Amancio Ortega

Bir moda girişimcisi olan İspanyol Amancio Ortega, isminden bahsedildiğinde pek de tanınan biri değildir. İspanya’nın en zengin kişisi unvanına sahip bu isim Bershka, Zara, Pull & Bear gibi isimleri de kaplayan Inditex grubunun kurucu ortaklarındandır. 1936 yılında İspanya’nın kuzeyinde, nüfusu 100 kişiyi aşmayan küçük bir köyde dünyaya gelen Ortega 4 kardeşin en küçüğüdür. Yoksul bir hayata gözlerini açan Amancio, annesinin yemek bulabilmek için pazarda insanlara yalvardığını öğrenince 14 yaşında okuldan ayrılarak çalışmaya başlamıştır.

Giyim sektörüne bu şekilde adım atan genç Amancio’nun ilk işi yerel bir şirkette tezgahtarlık yapmaktı. Burada giysi elleriyle giysi dokumayı da öğrenmiştir. Bir gün iyi para kazanmak için müşterinin isteklerine hitap edilmesi gerektiği fikrini aklına koyan Amancio Ortega, Galiçya bölgesine giderek oradaki kadınları örgütlemiş ve dikiş kooperatifleri kurmuştur. İlk önce iç giyim ve çocuk giysileri üzerine üretimler yapan Amancio Ortega işlerini geliştirerek 1963 yılında ilk şirketini kurmuştur. Zamanla kardeşlerinden birini muhasebeden birini ticaretten sorumlu yaparak aile şirketine çevirmiştir. 1966 ilk evliliğini yapan Amancio, 1981’de eşiyle birlikte herkes tarafından bilinen Inditex markalarını hayata geçirmişlerdir.

walt-disney
walt-disney

Walt Disney

Yoksul bir ailede doğan Walt’un ebeveynleri iş bulmak ümidiyle sık sık taşındığı için çocukluğu parça parça geçmiştir. Ailesinin durumu iyi olmadığı için hem kendisi hem de kardeşleri çocuk yaştan beri çalıştıklarından dolayı okul öncelikleri olamamıştır. Amerika’nın 1.Dünya Savaşı’na girme hazırlığı sırasında yaşını büyüterek orduya yazılmıştır. Döndüğünde ise kendine gazetecilik alanında bir kariyer planlayan Walt, çizgi romanlar ve siyasi karikatürler çizmek için yerel bir gazetede işe başlamıştır. Fakat buradan yeterince yaratıcı bulunmadığı için kovulunca girişimcilik işleriyle uğraşmıştır. Bunlardan biri ise kısa ömürlü ilk şirketi Disney Ticari Sanatçıları’dır. Bu iş esnasında ileride Walt Disney’in karikatüristi olacak kişiyle de tanışmıştır. Başarılı gittiğini düşündüğü işinde iflas edince her şeyini satıp Hollywood’a yerleşmiştir. Kardeşi ve karikatürist Iwerks’ü de yanına alarak Disney Brothers’ı kurmuşlardır. İlk çizgi filmlerinden sonra Walt’a ihtiyaçları olmadıklarını öne sürerek onu şirketten uzaklaştırmışlardır.

Yalnız kalan Walt Disney, her zaman aklının bir köşesinde olduğunu söylediği sevimli farenin çizimleriyle uğraşmaya başlamıştır. İlk önce Mortimer adıyla çıkan bu farenin adı karısının ısrarlarıyla Mickey Mouse olarak değiştirilmiştir. Sürekli engebelerle ve dışlanmalarla dolu hayatında inandıklarından vazgeçmeme cesareti ona 5 oscar ve 31 akademi ödülü kazandırmıştır.

jeff-bezos
jeff-bezos

Jeff Bezos

12 Ocak 1964 yılında dünyaya gelen Bezos doğduğunda babası 18, annesi ise daha 16 yaşındaydı. Henüz 1,5 yaşındayken anne babası boşandılar. Annesi daha sonra Küba asıllı Miguel Bezos ile evlendi, biyolojik babasının da rıza göstermesiyle Jeff Bezos 2. babasının nüfusuna geçti. Doğduğu bu hayatın onu motive ettiği ve başarıya takıntılı bir hale getirdiği düşünülmektedir. Liseden ilk mezun olduğunda fizik profesörü olma hayalleri kuran Bezos daha sonra finans sektöründe çalışmaya başlayınca Amazon’u kurmaya karar verdiğini söylemiştir. İnternet kullanım oranının hızla arttığı bu dönemde milyonlarca kitaba ulaşım fikrinin onu cezbettiğini belirten Bezos, eşine muhtemelen başarısız olacağı bir fikri olduğunu ve işi bırakacağını söylediğini de ekliyor. Dünyanın en zengin kişisi olacağını hayal bile edemediğini söyleyen Bezos, kurulduğu ilk dönemlerde sadece kitap satan Amazon’un kargolarını kendisi göndermekteydi. Zamanla müzik ve film de satmaya başlayan Amazon günden güne artan ilgi sayesinde bugünkü halini aldı.

Zengin Olmanın Yolları Güncel Nelerdir? Tıklayın ve Öğrenin!

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir