Press ESC to close

Kripto Para Madenciliği Nedir ? Nasıl Yapılır ?

Kripto paraların son bir kaç yıldır oldukça popüler olduğu ortamda kripto paraların arkasındaki güçlerden biri olan madencilik nedir ne değildir merak ediyor musunuz ? İşte bu konumuzda sizlere kripto para madenciliği nedir ? kripto para madenciliği neden ve nasıl yapılır gibi soruların cevaplarını vermeye çalışacağız. Sizlerde kripto para madenciliği yapıyor iseniz işin püf noktalarını konu altına yorum olarak paylaşabilirsiniz.

Kripto Para Madenciliği

Kripto paraların hayatımıza girmesiyle birçok terime de aşina olmaya başladık. Bunlardan birisi olan madencilik ve kazıma işlemleri sık sık karşımıza çıkıyor. Aslında önceki yıllarda çok daha fazla duyduğumuz bu terimler, son yıllarda dijital paralara olan ilginin artması ve madencilik imkanlarının zorlaşması sebebiyle güncelliğini yitirdi.

[irp posts=”2545″ name=”Litecoin Nedir ? Tüm Detayları ile Litecoin”]

Madencilik terimi kripto para üretmek ile eşdeğerdir. Kripto para madenciliği ilk ortaya çıktığında, yazılıma sahip olanlar ve belli bir çalışma içerisine girenler tıpkı matematik problemleri çözer gibi kripto paralara hizmet ediyorlardı. Kripto para piyasalarını “borsa” olarak nitelendirecek olursak, borsanın ayakta durmasını sağlayıp kaynak sağlayan bazı kişileri de “madenci” olarak görmemiz doğru olacaktır.

Kripto para madencileri, blok zincirinde karşılarına çıkan matematiksel problemleri hızlı bir şekilde çözerek para kazanırlar, sistemin bir parçası olmaya devam ederler. Matematiksel problemleri çözmek isteyen madenciler için belli bir süre bulunduğu için ve süreyi kaçırmamak gerektiği için donanım çok güçlü olmalıdır.

Madencilik (Mining) Nasıl Yapılır?

Öncelikle iyi bir madenci çok hızlı çalışan bir internete ve onanıma sahip olmalıdır. Önceleri basit bilgisayarlar aracılığıyla yapılan madencilik İngilizce adıyla “mining” artık sadece ASIC cihazlarla yapılabiliyor. Bunun nedeni, gelişen teknoloji ve büyüyen dijital para piyasasında rakip madencilerin çokluğudur.

[irp posts=”2540″ name=”Popüler Kripto Para Borsaları”]

Madenci, kazı yapmak için kripto para sisteminde “blokchain” yani blok zinciri olduğunu bilir. Blok zincirinde, yapılan her transfer ve dijital para akışı için şifreler, algoritmalar üretilir. Madenci olmak isteyenler yeterli donanım ve internet bağlantısına sahipse BitMiner benzeri madenci programı edinirler.

Değişen donanımsal ihtiyaçlar nedeniyle madencilikte artık ekran kartları ön planda. Ekran kartınız ne kadar güçlü olursa o kadar hızlı işlem sağlayabiliyorsunuz. Kripto para madenciliği önceleri CPU yani işlemci ile yapılırken, ekran kartının 120 kat daha hızlı işlem yapabildiği keşfedildi.

Kripto Para Madenciliği Önemli Hatırlatmalar

Eğer bu işi evde kendiniz yapmak isterseniz çok uzun zamanlara, kesintiye uğramayan elektriğe ve hızlı, güçlü ekran kartına, ram ve bilgisayar donanımlarına ihtiyacınız var.

[irp posts=”2533″ name=”Ethereum Nedir ? Nasıl Eth Alınır ?”]

Bu hizmeti sanal ortamda sağlayan bazı web siteleri de yer almaktadır. Bu web sitelerine üye olarak da kripto para madenciliği yapılmaktadır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir