Press ESC to close

Pump ve Dump Nedir ?

Bu makalede Kripto para piyasalarında en çok kullanılan kavramlardan olan Pump ve Dump kavramlarını inceleyeceğiz. Pump nedir, dump ne demektir gibi soruların cevaplarını bulabileceğiniz makalemizde pump and dump kavramlarının piyasaları nasıl etkilediğini de öğrenmiş olacaksınız.

Pump ve Dump Nedir?

Coin piyasasında milyar dolarlara ulaşan bir ekonomi varken, bu piyasada manipülasyon yapanlar doğal olarak eksik olmuyor. İngilizce bir terim olan pump and dump, kripto para piyasalarında manipülasyon yapılmasına verilen addır. Bu manipülasyonu genellikle gruplar oluşturan, yeterli grup sayısına ulaştıktan sonra hedef coin kişiler yapmaktadır.

[irp posts=”2571″ name=”Ripple Nedir ? Nasıl ve Nereden Alınır ?”]

İngilizce’de pump “pompalamak” anlamına gelirken dump ise tam tersi “boşaltmak” anlamına geliyor. Yani pump and dump ile kastedilen pompala ve boşalt. Manipülasyon hareketlerine uygun olarak isimlendirilen bu durum, coin fiyatının aniden yükseltilmesi ve aniden düşürülmesi anlamını taşıyor.

Pump ve Dump Nasıl Anlaşılır, Önlemler Nelerdir?

Borsada manipülasyon yapmak birçok ülkenin yasalarında yasaktır ancak kripto para borsaları için yapılmış bir yasal düzenleme bulunmuyor. Bu yüzden pump ve dump gruplarının tuzağına düşmemek için yapılması gereken en önemli 2 şey:

  • Coin 1 aylık, 2 aylık, 3 aylık fiyat grafiğine bakıp gerçekten istikrarlı ve kazançlı olup olmadığını test etmek,
  • Coin ile ilgili ortaya atılan pozitif haberleri kuşkuyla araştırmak,
  • Ani fiyat artışları konusunda kuşku duymak.

Pump and Dump Nasıl Yapılıyor?

Özellikle Telegram üzerinde yüzlerce kişinin katılımı ile oluşturulmuş pump and dump grupları var. Bu grupların belli bir güç oluşturması Bitcoin, Ethereum gibi binlerce yatırımcısı olan kripto paralar için zordur. Dolayısıyla kendilerine belirledikleri bir altcoin için hedef belirlemektedirler. Belirlenen altcoin genellikle piyasaya yeni çıkan ya da fazla alıcısı olmayan coinlerdir.

Kripto para borsalarında neredeyse 100’e yakın kripto para var. Bu kadar coin ve milyar dolarlık piyasa varken, bir nevi dolandırıcılık yöntemi olan pump and dump grupları da eksik olmuyor. Bazı forum sitelerinde açık açık grup davetleri yapılmakta, gruplara katılan kişilerin “aynı anda coin satın alması ve aynı anda coini satması” kararlaştırılır.

[irp posts=”2540″ name=”Popüler Kripto Para Borsaları”]

Pump and Dump gruplarının birlikte alım yapmasıyla coin fiyatı bir anda yükselir. Bir anda yükselen para gruba dahil olmayan birçok yatırımcının da ilgisini çeker, yeni alımlara sebep olur, dalga şeklinde yayılır. Manipülasyonun farkında olmayan onlarca kişi böylece alım yaparlar. Tüm bu işlem hacmi ve alımlar sonucunda coin fiyatı aniden yükselmiş olur.

Kripto para borsasını anlık olarak takip eden grup üyeleri yine aynı anda tüm paralarını çekerler. Yüksek fiyattan paralarını aynı anda çeken pump and dump üyeleri böylece kazanç elde ederler. Özetlemek gerekirse manipülasyon etkisiyle ani yükselen ve düşen coin fiyatı, pump and dump üyelerini memnun eder.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir