Press ESC to close

Yeni İş Fikirleri Nasıl Hayata Geçirilir? Yeni Bir İş Nasıl Kurulur?

Yeni iş fikri bulmak kadar iş fikrini hayata geçirmekte çok önemlidir. Bu aşamada birçok kişi hata yapmakta ve iş fikrini yürütememektedir. Yazımız sayesinde yeni iş fikirleri nasıl hayata geçirilir bunu öğreneceksiniz. Her şeyden önce kendinizi müşteri olarak görmeniz ve buna göre hareket etmeniz gerekmektedir. Kazanç elde etmek istiyorsanız, empati ile kardeş gibi olmanız gerekmektedir. Bu sayede başarılı bir işletme olabilir ve gelir elde edebilirsiniz. Diğer faktörler, zaman ve tecrübe ile oturacaktır.

Yeni İş Fikirleri Nasıl Hayata Geçirilir ?

İş fikrini hayata geçirmek için birçok kriterini değerlendirmeniz gerekecektir. Bu aşama zorlu ve yorucu geçecektir, bunu bilerek hareket etmeniz ve yılmamanız gerekmektedir. Unutmamalısınız ki yeni bir işe başlarken herşey güllük gülistanlık olmayabilir. Bir çok zorlukla karşılaşabilirsiniz. Yeni iş fikirlerinizi hayata geçirmeden önce bu tarz zorluklar ile karşılaşmaya hazırlıklı olmalısınız. Erken pes ederseniz aklınızdaki iş fikri hiç bir zaman hayata geçirelemeyecek bir iş fikri olarak kalabilir. Bu nedenle iş fikrini hayata geçirmek için cesaretli olmanız gerekmektedir.

Rakip Analizi

İlk işlemlerden biri bu olmalıdır. Rakip analizi yapmadan başarılı olmanız imkansızdır. Rakiplerin her hamlesini bilmeli ve buna göre hareket etmelisiniz. Rakibinizin reklam stratejisi, müşteri kitlesi, ürün satış adetleri ve hizmet kalitesi dahil birçok konuyu incelemeniz gerekecektir. Gerekirse, gizli müşteri gibi rakibiniz ile iletişim kurmanız gerekecektir. Bu aşamada dişli ve sabırlı olmanız gerekmektedir. Tüm konular hakkında bilgi edinirseniz, rahat bir şekilde başarılı olabilirsiniz. Rakibinizi kesinlikle hafife almayın. Gücünüz ve sermayeniz ne olursa olsun, rakibinizi küçük görmemeniz gerekmektedir.

rakip-analizi
rakip-analizi

Güçlü Ekip Arkadaşları

İşi tek başınıza yapmanız, bir yerden sonra sizi yoracak ve motivasyonunuzu düşürecektir. Mutlaka en azın 1 adet ekip arkadaşınız olmalıdır. Ekip arkadaşı sayesinde yükleniriz azalacak ve motive olacaksınız. Burada arkadaşınızın karakteri de çok önemlidir. Mutlaka zorluklara karşı dik durabilen ve karamsar olmayan bir kişi seçmeniz gerekmektedir. Aksi takdirde her şey tersine dönecektir. Her zaman pozitif düşünce ile birçok şeyi başarabilirsiniz. Bu sebeplerden dolayı çalışkan ve güçlü karaktere sahip ekip arkadaşları bulundurun.

Ürün Pazarı Tanıma

Yapılması gereken bir diğer işlem de pazarı tanımaktır. Ürünleri kimin için, hangi bölgede, ne kadar sunacağınız çok önemlidir. Demografik kitle belirlemeniz ve buna göre ilerlemeniz gerekmektedir. Her ürün, her kişiye uygun değildir. Bunu şöyle bir örnekle açıklayabiliriz. 20 yaşında ve 60 yaşında olan kişiler, alışveriş yapacaklardır. Bu kişiler, farklı yaş gruplarında oldukları için alacakları ürün birbirinden farklı olacaktır. Bugün Youtube logosu basılı sweat, 20 yaşında olan kişi tarafından alınır fakat 60 yaşındaki tarafından alınmaz. Satacağınız bölgenin davranışlarını da edinmeniz gerekmektedir. Özel bir bölgede satış hedefliyorsanız, buna mutlaka dikkat etmeniz gerekmektedir. Bu noktada yaş, cinsiyet, şehir, bölge, aylık gelir gibi birçok faktör karşınıza çıkacaktır.

Unutmayın! İş fikirleri hayata geçirilir fakat genellikle ekip uyumsuzlukları yüzünden iptal edilir. Bu durumda ekip arkadaşının önemini anlamış olursunuz. Her şeyden önce bu konuda çok iyi düşünmeniz gerekmektedir. Eğer bir sermayeniz bulunmuyor ise Sermayesiz İş Fikirleri başlıklı konumuza göz atmayı ihmal etmeyiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir