Press ESC to close

Yunanistan’da Asgari Ücret Ne Kadar? Yunanistan’da Yaşama Dair

Türkiye’nin yakın komşusu Yunanistan geçtiğimiz yıllarda bazı ekonomik sıkıntılar yaşamış olsa da, alınan tedbirlerle bu sıkıntılardan bir nebze olsun kurtulmayı başardı. Tabi bu süreçte halkın tepkisi de eksik olmadı. Asgari ücrette ve emekli maaşlarında yapılan düzenlemeler tepki çekerken, son dönemde maaşlarda bazı iyileşmeler dikkat çekmeye başladı. Bu yazımızda Yunanistan asgari ücreti, Asgari ücretle Yunanistan’da geçinilir mi gibi soruları cevaplandıracağız.

Avrupa Birliğinde yer alan Yunanistan’ın para birimi euro. Bu nedenle asgari ücrette euro para birimi üzerinden belirleniyor. Her ülkede değişkenlik gösteren asgari ücret Yunanistan’da son yıllarda en büyük değişimi yaşadı. Yunanistan’da 2012 yılında alınan asgari ücret fiyatının artması beklenirken aksine azaldığı görüldü. 751 Euro iken bir anda düşüşe geçerek 586 Euro olarak belirlenmişti. Bunun sebebi 2012’de Yunanistan’ın yaşamış olduğu krizdir. Yaşanılan bu krizin ardından mali durumlar nedeniyle böyle bir karar alınarak uygulamaya geçilmişti. 2019 yılına kadar son on yılın ilkini başararak büyük bir zam eklemeyi planlayan Yunanistan, öyle de yaptı. Uzun zaman 586 Euro olarak asgari ücreti sabitlemişken son iki yıldır, 2019’da aldığı karar itibari ile 750 Euro olarak asgari ücret fiyatını belirlemiş oldu.

 

Yunanistan’da Asgari Ücret İle Geçinilir Mi?

Ülkeler kendi yaşam şartlarını oluşturuyor. Böylece bazı ülkelerde asgari ücret ile geçim iyi bazılarında çok kötü bir hal alabiliyor. Peki, Yunanistan’da bu durum nasıl?

Yunanistan’ın 2019 yılında belirlemiş olduğu asgari ücret ile yaşam standartları artmaktadır. Fakat gelir kadar gider de sağlıyor. Bu son dönem çalışmaları ile ekonomisini toparlamaya başlamış olsa bile Avrupa Birliği’nin ekonomi anlamında belirlediği ülkeler arasında maalesef yer almamaktadır. Asgari ücret kazanarak geçinmeye çalıştığınız zaman genel giderleri incelersek eğer; 1+1 ev kirası 250 Euro olabilecek iken, faturaların tutarı ise 150 Euro civarında olabilir, 300-400 Euro gibi de 4 kişilik bir ailenin yemek masrafı oluşmaktadır. Bu masraflar da asgari ücret ile oldukça zor karşılanmaktadır. Nedenler neticesinde geçim sıkıntısı yaşayabilirsiniz.

 

Yunanistan’da İş Olanakları Nelerdir?

Yunanistan’da 2010-2012 yıllarında baş gösteren kriz sebebi ile işsizlik oranı oldukça artmıştır. Bu olayların ilerleyen zamanlarında krizin etkisi ile işsizlik 27.3 gibi büyük bir oranla artış göstermiştir. Olaylar böyle gelişince işçi alma durumu azaldı ve dışarıdan gelen birisi için iş bulmak da güçleşti. Eğer 28 Avrupa Birliği’ne üye ülkelerden birindeyseniz iş bulabilirsiniz fakat değilseniz çalışma/oturma izni çıkartmanız gerekir. Öğrenciler için part-time iş olanağı bulunmaktadır. İş olanaklarına bakmak için ise belli başlı siteler ile olanaklara bir göz atabilmeniz mümkündür. Belli şartları tamamlamanız ile iş bulabilirsiniz, unutmayın.

 

Yunanistan’da Yaşam Şartları Nelerdir?

İki kişinin geçinmesi rahat olabilecekken kişi sayısı üçe çıktığı anda işler zorlaşabilir. Sadece bir kişinin asgari ücreti ile üç kişinin geçinmesi çok zor bir hal alır. Daire kiraları 100-350 Euro arasında değişmektedir. Ev faturaları ortalama 150 Euro tutmaktadır. Ev için temel gıda ve market alışverişi 200 Euro kadar bir fiyata tabiidir. İki kişi için ortalama 700 Euro gibi bir harcama söz konusu olacaktır. Bu giderler oturulan evin lüks olmasına göre artacaktır. İki kişi rahat geçinebilir fakat unutmayalım rahatlıktan kasıt temel ihtiyaçların karşılanmasıdır. Bu ihtiyaçları tek kişi karşılayabilirsiniz ama bu durum ortalama olarak ele alınmıştır. Komşu ülkeden sonra kardeş ülkede asgari ücret ve çalışma koşulları nasıl diye merak ederseniz Azerbaycan asgari ücret başlıklı makalemize göz atabilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir