Press ESC to close

Altın Analizi, Güncel Altın Tahminleri ve Yorumu – Bugün Altın Ne Kadar

Altın fiyatları için dün vermiş olduğumuz 1,556 dolar hedefi gerçekleşti. Dün akşam saatlerinde yükselişe geçen ons altın fiyatı 1,557 dolar seviyesini gördü. Bu sayede altın analizi içerisinde yükseliş beklentimizi sürdürdüğümüz altın fiyatları hedef noktamız olan 1,556 dolar seviyesine aynı gün içerisinde ulaşmış oldu. Bu seviyeyi gördükten sonra ise sert bir satış yiyen altın fiyatı neredeyse 15 dolar gerilemiş durumda Şu sıralarda 1,540 dolar seviyesinin hemen üzerinde işlem görmeye devam ediyor.

Ekonomik Verilerin Fed’e ve Altın Fiyatlarına Etkisi

Dün Fed üyelerinden faiz konusunda gelen açıklamalar vardı. Bazı Fed üyeleri yeni bir faiz indirimine gerek olmadığını vurgularken, bazı Fed üyelerinin ise faiz indirimini destekleyeceğini vurgulaması gözlerden kaçmadı. Fed üyeleri arasında bu kadar zıt görüşler bulunurken, tüm üyelerin dikkat çektiği nokta ise gelecek olan ekonomik veriler oldu. İşte bu dikkat çekilen ekonomik verilerden en önemlilerinden bir tanesi olan tarım dışı istihdam verisi yarın açıklanıyor. Bildiğiniz gibi her ayın ilk Cuma günü açıklanan NFP öncesinde ise tarım dışı istihdam öncü verisini takip ediyor piyasalar. Bazen çarşamba günü açıklanan öncü tdi bazen ise bugün olduğu gibi perşembe günlerine denk gelmekte.

Bugün öncü tarım dışı istihdam verisi piyasalar tarafından takip ediliyor olacak. Onunla beraber PMI verileri ve petrol stok verileri de takip edilecek. Yarın ise tarım dışı istihdam ve işsizlik verileri var. İşte bu veriler Fed’in faiz kararına etki edebilecek öneme sahip. Bu nedenle nasıl bir veri akışı içerisinde olacağımız son derece önemli olacaktır.

Her fırsatta ekonomik verilere dikkat çeken Fed, eğer bu veriler olumsuz gelirse yeni bir faiz indirimine gitme ihtimali artacak ve altına bu durum pozitif yansıyacaktır. Ancak Abd’en veri akışının beklentileri karşılaması Abd ekonomisinin iyiye gittiğini dolayısı ile yeni bir faiz indirimine ihtiyaç duyulmadığı sonucu ortaya koyacaktır. Bu durumda ise Fed’in faizlerde bir değişiklik yapması beklenmeyecek ve altın fiyatlarında bir geri çekilme ihtimali artacaktır.

Altın Fiyatları Güncel Analiz ve Yorumları

Ons altın fiyatlarında teknik görünümün yukarı yönlü kalmaya devam ettiğinden bahsetmiştik. Bugün de ons altın için aynı şeyi söyleyebiliyoruz. Dün ki 1,557 denemesinden sonra sert bir geri çekilme yaşasa da hala teknik göstergelerimiz ons altın tarafında yükseliş yönlü kalmaya devam ediyor.

ons altın fiyat analizi, güncel grafik
altın yorumları, altın analizi, güncel altın tahminleri, altın fiyatları ne olur 2019, altın yükselir mi, altın grafik yorumu, ons teknik analizi

Altın fiyatlarında şu sıralarda 1,540 dolar civarında devam eden fiyatlamaların geri gelmesi halinde izleyeceğimiz önemli destek noktası 1,534 seviyesi. Aslında bu seviye bir destekten daha da çok bir denge noktası diyebiliriz. Yani bu seviye üzerinde kalındıkça ons altında yönün yukarı olacağı söylenebilir. Ancak 1,534 dolar seviyesinin aşağı doğru kırılması altın fiyatlarının 1,521 desteğine doğru geri çekilmesini sağlayabilir ki bu durumda ons tarafında oluşan pozitif algının bir miktar sonlanabileceği söylenebilir. Bu bağlamda açıklanacak olan ekonomik veriler ons altında yönü tayin edici olacak gibi görünmektedir.

Olası toparlanmalarda ise onsun 1,547 dolar seviyesi üzerinde kalıcı olabilmesi oldukça önemli olacak. Bu seviye üzerinde kalıcı olabilmesi halinde yeniden 1,557 dolar denemesi ve bu seviyenin de üzerine çıkması beklenebilir. Abd ile Çin tarafından ticaret savaşlarına yönelik gelebilecek açıklamalar yine ons fiyatlamaları üzerinde etkili olabilecek önemli detaylardan bir tanesidir.

Altın Ne Kadar ? Gram Altın, Çeyrek  Altın Fiyatları

05.09.2019 tarihi ve saat 09:00 itibari ile altın fiyatları ne durumda diye baktığımız zaman gram altın ve çeyrek altın fiyatlarının düşüşte olduğunu görüyoruz. Gram altın fiyatları 281 liradan işlem görüyor. Dün ons altın artmış olsa da dolar kurunda yaşanan düşüş gram altın fiyatlarını aşağı çekmiş durumda.

Çeyrek altın fiyatlarını kontrol ettiğimizde orada da ufak bir düşüş yaşandığı gözlerden kaçmıyor. Çeyrek altın serbest piyasada ortalama 455 liradan işlem görüyor. Cumhuriyet altını 1,884 liradan alıcı bulurken, yarım altının satış fiyatı ise 922 lira olarak geçiyor.

Dolar kurunda yaşanan geri çekilme devam ederse gram altın ve diğer altın çeşitlerinde düşüşlerin devam etmesi beklenebilir. Ancak dolar kuru yükselişe geçerse ve ons altın fiyatlarında yükseliş hareketi etkili olmayı sürdürürse gram altın, çeyrek altın gibi Türkiye’de bulunan altın çeşitlerinde de ciddi bir toparlanma hareketi yaşanabilecektir.

[button-red url=”” target=”_self” position=”left”]Yasal Uyarı: kriptomix.com’ da yer alan bilgi, yorum ve tavsiyeler “Yatırım Danışmanlığı” kapsamında olmamakla beraber kişisel görüşleri yansıtmaktadır. Bu görüş ve bilgilere dayanılarak alınacak yatırım kararları beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Burada paylaşılan hiç bir içerik ve yorum yatırım tavsiyesi içermemektedir.[/button-red]

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir