Press ESC to close

Altın Fiyatı Yorumları, Ons Altın ve Gram Altın Analizi

Altın fiyatlarında son günlerde yaşanan volatilite giderek yükselmeye devam ediyor. Hem gram altın tarafında hem de ons altın tarafında ciddi bir volatilite artışı dikkat çekiyor. Bu yazımızda hem ons altın hem de gram altın tarafında volatilite artışının nedenlerine bakacağız. Ayrıca altın fiyatları bugün nasıl fiyatlanıyor ? Altın fiyatları ne olur ? Gram altın yeni bir rekor kırar mı ? Ons altın 1400 dolar üzerinde kalıcı olabilir mi gibi güncel altın fiyatlamaları ile ilgili merak edilen başlıklara da değineceğiz.

Ons Altın Tarafında Artan Volatilitenin Sebebi Ne ?

Ons altın fiyatları son günlerde giderek yükselen bir volatiliteye sahip. Bunun ana nedeni Fed’in faiz indirme ihtimalinin artıyor olması olarak görülse de arka planda bu yükselişi destekleyen bir çok faktör bulunuyor. Bunlardan ilki Abd – İran arasında yaşanan gerginlik ve savaşa yönelik söylemler. Özellikle İran’ın Abd insansız hava aracını düşürmesi ile birlikte başlayan gerginlik etkisini giderek artırıyor. Son olarak Abd’nin İran’a yönelik yeni yaptırım kararları fitili ateşlemeye devam ediyor.

Altın fiyatlarına destek olan diğer bir durum ise ticaret savaşları. Her nekadar ülkeler arasında henüz bu konu kabul görmemiş olsa da piyasalarda ciddi anlamda fiyatlanmaya başlayan bir endişe var. Ki zaten altın fiyatlarını bu noktaya taşıyan endişe oldu gibi duruyor. Yani ons altının Japon yeni ile korele hareket ederek değer kazanma sürecine girmiş olması bize bunu gösteriyor. Abd ile Çin‘in bir türlü ticaret anlaşması imzalayamaması dünya ticareti açısından ciddi risk oluşturmaya devam ediyor. Dolayısı ile de güvenli liman talebi gören altın yükselişini 1,400 dolar üzerine taşımış durumda. Peki altın fiyatları yükselmeye devam eder mi ? Altın fiyatları nereye kadar yükselebilir ? Altın fiyatlarında bugün ne bekleniyor ?

Ons Altın Yorum ve Analizleri

Ons altın grafiğini incelediğimizde altın için dün Fed Başkanı Powell’ın yapmış olduğu açıklamalar hafif negatif oldu diyebiliriz. Çünkü piyasalarda Temmuz ayı faiz toplantısı için 50 baz puanlık bir indirim olasılığından bahsediliyordu. Ancak bu indirim olasılığının gerçeği yansıtmadığını hem Powell hem de Fed üyesi Bullard dile getirdi. Durum böyle olunca da Ons altın 1,430 dolar üzerinden yediği satışlarla 1,403 dolara kadar geri çekildi.

ons altın analizi
güncel ons altın yorumları, 26.06.2019 altın analizi, ons altın tahmini

Ons altın grafiğini incelediğimizde bugün için kritik seviyenin 1,412 dolar olduğunu söyleyebiliriz. Bu seviye altında gerçekleşebilecek fiyat hareketliliği ons altın fiyatında geri çekilmenin devamını sağlayabilir. Aksi takdirde ise yani 1,412 dolar seviyesinin aşılması halinde ise yeniden 1,425 dolar seviyesine doğru bir yükseliş ve akabinde 1,440 dolar hedefine doğru bir ilerleme söz konusu olabilecektir. Bugün için denge noktamız 1,412 dolar olarak görülebilir. Bu seviye üzerine gün içerisinde atabilir ise altında yükseliş hareketi devam edebilir.

Gram Altın Fiyatları Neden Yükseliyor ?

Gram altın fiyatları son 10 gün içerisinde 240 lira seviyesinden 265 liranın üzerine kadar yükseldi. Yatırımcılar ve yatırım yapmayı düşünenler gram altındaki bu yükselişin sebebini merak ediyorlar. Özellikle düğün döneminin geldiği bu sıcak yaz günlerinde altın takmak isteyen vatandaşlarda kara kara düşünmeye başlamış durumda. Peki gram altın neden bu kadar yükseldi ? Gram altın ne zaman düşer ?

Değerli takipçilerimiz öncelikle gram altın fiyatlarını etkileyen iki ana faktör olduğunu daha önceki yazılarımızda dile getirmiştik. Bu faktörler ons altın fiyatı ve dolar kuru fiyatı. Son günlerde dolar kurunda yaşanan yükselişler ile ons altın fiyatlarında yaşanan yükselişler birleşince gram altın fiyatı da tüm zamanların rekor seviyelerine oldukça yaklaştı. 270 lira üzerine atmayı henüz başaramayan gram altın fiyatı dün ons altına gelen satışlarla 260 lira seviyesine doğru geri çekilmekte.

Gram altın fiyatı yorumları  yaparken oldukça dikkatli olmak gerekiyor. Çünkü hem ons altın hem de dolar kuru fiyatı bu fiyatlamalar üzerinde etkili olmakta. Bu nedenle uzmanlar gram altın yorumları yaparken daha dikkatli hareket etmekteler. Şuan için gram altın fiyatında olası değişimlere sebep verebilecek gelişmeler arasında G-20 toplantısında yaşanacak hadiseler yer alıyor. Yani Trump – Erdoğan görüşmesi, Trump – Xİ görüşmesi. Bu görüşmeler neticesinde hem dolar kuru hem de altın fiyatları hareketleneceğinden bu hareketlenmelere binaen gram altın fiyatında da volatilite artacaktır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir