Press ESC to close

Bitcoin Ne Zaman Tükenecek? Ne Kadar Bitcoin Kaldı?

Son yılların ekonomi adına atılan en büyük adımlarından biri olan Bitcoin, piyasada ismini duyurmaya başlamasından itibaren yoğun ilgi gördü. Bu kadar yoğun ilgi sonrasında da Bitcoin ne zaman tükenecek? Sorusu insanların kafasında oluşmaya başladı. Peki ne kadar Bitcoin kaldı? Bunu birlikte inceleyelim.

Peki Bitcoin Ne Zaman Tükenecek?

Coin dünyasının öncü sitelerinden biri olan CoinMarketCap’ın açıklamasına göre 17. 851. 300 Bitcoin şuan piyasada ve 3.148.700 Bitcoin hala çıkarılmak için bekliyor. Günümüz verilerine göre 1800 BTC üretimi yapılmakta ve bu sayı önümüzdeki yıl itibariyle yarıya düşecek. Bu olayın gerçekleşme zamanı ise Mayıs 2020. Yarıya düşme olayı her 4 senede bir gerçekleştirilmektedir.

Bir diğer önemli noktada Bitcoinin önemli bir bölümüne erişiminin mümkün olmadığı ve bu miktarda BTC’nin dolaşımdan kalkması anlamına geldiği de bilinmekte. Elinde yüksek miktarda Bitcoin olan kişilerin ölümleri sonrasında BTC’lerin bir daha kullanılamayacağı(gerekli bilgileri kimse ile paylaşmadıklarını farz edersek) ve bu miktarda ki kripto paranın BTC piyasasında ciddi bir rakam olduğu düşünülüyor. Bu konu hakkında Chainalysis açıklama yapmıştı ve 4 Milyon BTC’ye artık erişimin mümkün olmadığını söylemişti. Bu rakamda arzın neredeyse %20’sine tekabül ediyor.

Bitcoinler Ne Zaman Bitecek?

2140 senesinde Bitcoin üretiminin sona ereceği düşünülüyor ve durum böyle olunca insanların aklına bitcoin bitiyor mu? Sorusu geliyor. Bitcoin üretimi yapılmasa bile madenciler kazanç sağlamaya devam edecek. Şöyle ki, BTC’de işlem ücretleri dediğimiz olay var ve bu işlem ücretleri madencilerin para kazanmasına devam etmesi için teşvik görevi görüyor. Bitcoin ne kadar değer kazanır ise işlem ücretleri de doğru orantılı olarak artacaktır. Son Bitcoin’in 2140 senesinde üretileceğini göz önünde bulundurursak BTC popülerliğini uzun yıllar sürdürecek ve o zamana kadar madenciler büyük miktarda kazanç sağlamaya devam edecek. Bitcoinin bitmesine yakın zamanlarda ise kazançlarında düşme olacak elbet; ama yine ciddi bir kazanç sağlayacaklar.

Satoshi Nakamoto Kaç Bitcoini Var?

Satoshi Nakamoto, Bitcoinin yaratıcısı olarak gösteriliyor; ama bir isim mi yoksa bir grup mu olduğu belirsizliğini korumaya devam ediyor. Satoshi Nakamoto’ye ait 800 Bin BTC olduğuna inanılıyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir