Press ESC to close

Cex.io Nedir ? Nasıl Kullanılır ?

Bu makalede Cex.io nedir, nasıl kullanılır gibi sorularınıza cevap bulabileceksiniz. Ayrıca bu makaleyi okuyarak Cex.io aresi ile alakalı detaylı bilgi sahibi olabilecek ve yatırımlarınıza Cex.io’da mı yoksa Binance veya başka borsalarda mı yön vereceğinize karar verebileceksiniz.

Cex.io Nedir?

Cex.io temelleri Ocak 2013’te atılan ve resmi olarak Kasım 2013’te kurulan kripto para borsasıdır. Cex, şirketin CEO’su Oleksandr Lutskevych öncülüğünde ilk etapta bulut madencilik (cloud mining) üzerine projelendirilen ve günümüzde tüm kripto borsa entegrasyonunu tamamlayan dev bir şirket. Şirketin merkezi ise İngiltere Londra’da yer almaktadır.

Web sitesinin ne yazık ki Türkçe dil desteğinin mevcut olmadığını görüyoruz. Türkçe olarak yalnızca genel hatlarıyla cex.io/tr sayfasının kullanımda olduğunu söyleyebiliriz. Burada hesap açmak isteyenlerin Türkçe olarak bir ön inceleme yapma imkanları var.

[irp posts=”2596″ name=”Binance Nedir ? Binance Kullanma Klavuzu”]

Cex.io Hesap Açmak

Üye olmak için burada bulunan kayıt formunu doldurulduktan sonra mail adresini onaylanmalıdır. Sonraki basamakta cep telefonu ekleme ve onaylama ekranı açılacaktır. Cep numarası başında +90 seçilip girildikten sonra SMS ile ya da çağrı alarak onaylanır. Üyelik aşaması bu kadar.

Kullanım aşamasında güvenliğiniz için 2 faktörlü kimlik doğrulaması ayarını açmanız istenecektir. Bunun için telefonunuzda varsa “Google Authenticator” uygulamasını kullanabilir ya da direk cep telefonuyla doğrulama yapılsın seçeneğini seçebilirsiniz. Google Authenticator ile 2FA seçeneğini seçmek isteyenlerin, mobil aygıtından uygulamayı açıp ekrandaki karekodu okutması gerekir.

Cex.io Nasıl Kullanılır?

Ana sayfa üzerinde yer alan ana menüler “BUY/SELL” ile kripto para alışverişlerinizi halledebilirsiniz. Hesabınızda ödeme seçeneği ekli değilse ilk olarak kredi kartı bilgisi istenir. Üye olduktan sonra ise “TRADE” FINANCE” CARDS” menüleri ortaya çıkar.

“TRADE” kısmında güncel grafikler ve borsa veri hareketleri yer alır. “FINANCE” kısmı her üyenin bakiye, işlem hareketleri, ödemeler geçmişi, margin ticareti verilerine erişim sağlar. “CARDS” kısmında ise banka kartı veya kredi kartı bilgilerini girebileceğiniz, görebileceğiniz alan vardır.

Üye panelinde yer alan “deposit” bölümünden hesaba kredi kartı ile para eklenebiliyor. Yaptığımız testlerde QNB Finans kartıyla daha hızlı sonuçlar aldık. Diğer kredi kartlarıyla ödeme imkanı da mevcut. Kredi kartı kullanmak istemeyenler banka transferi yoluyla hesaplarına para ilave ederek kripto para satın alabilir.

Cex.io sitesinde satın alınabilen ve kullanımda olan kripto para birimleri:

  • Bitcoin (BTC)
  • Ethereum (ETC)
  • Bitcoin Cash (BTH)
  • Bitcoin Gold (BTG)
  • DASH
  • Litecoin (LTC)
  • Ripple (XRP)
  • Stellar Lumens (XLM)
  • Zcash (ZEC)
[irp posts=”2540″ name=”Popüler Kripto Para Borsaları”]

Cex.io, “Margin Trading” seçeneği ile diğer rakiplerinden farklı bir özelliğe sahip. Burada düşük komisyonlarla borç alıp yatırımlara devam etme imkanı sunulmaktadır. Tabi burada bazı şartlar sağlanmıyorsa herkes yararlanamıyor.

Kredi Kartı ile Bitcoin Nasıl Alınır ?

Kredi kartı ile bitcoin veya kripto para alımı yapmak isteyenlerin önlerine çok fazla seçenek sunulmuyor. Bu konuda devreye Cex.io giriyor. Eğer ki Türkiye’de ikamet eden bir yatırımcı iseniz en kolay kredi kartı ile bitcoin alabileceğiniz adres genellikle Cex.io olmaktadır Türk kripto para borsalarında kredi kartı ile alım yapılamamaktadır.

Kredi kartı ile bitcoin alabilmek için Cex.io adresinde kimliğinizin önlü arkalı resmini ve kimliğinizi elinizde tutarak bir selfie çekimi yapıp hesabınızı onaylamanız gerekiyor. Kredi kartınızı sisteme eklediğinizde kartınızdan 0,xx cent düşülüyor. Yani 1 doların altında bir para çekiliyor ve bu çekilen tutarı doğrulama amaçlı olarak kutucuklara girmeniz isteniyor. Doğru bir şekilde kutucuklara hesabınızdan çekilen tutarı girdiğinizde kartınız sistem tarafından onaylanıyor. Sonrasında ise bitcoin alımında kredi kartınızı kullanabiliyorsunuz.

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir