Press ESC to close

Dijital Dolar Dönemi, Doların Tokenize Edilmesi Tartışılıyor

Çin’in geçtiğimiz günlerde Yuan için tokenize kararı vermesinin ardından doların tokenize edilmesi için de aynı adımın atılıp atılmayacağı merak konusu olmuştu. Her ne kadar şu anda ana gündem maddesi ABD için Trump’ın azledilmesi süreci olsa da, bir yandan da FED ve diğer ABD’deki siyaset yapıcılar, dolar için bazı hamleleri atmanın kararı eşiğinde bulunuyor. Bu kararların başında, ABD dolarının tokenize edilmesi var. Peki ABD doları neden kripto bir yapıya dönüştürülmek isteniyor ve bunun dolara daha doğrusu ABD’ye katkısı ne olacak? İşte ayrıntılar…

ABD, Doların Tokenize Edilmesi İçin Çabalıyor

ABD’de iki senatörün imzası ile FED Başkanı Jerome Powell’e, doların tokenize edilmesi kararını düşünmelerini tavsiye ediyor. French Hill ve Bill Foste imzalı bu mektupta, güçlü bir ABD’nin ancak güçlü ve sarsılamaz değerdeki dolar ile mümkün olabileceği izah ediliyor. Ve burada bir kriptolaşma sürecinin faydalarından bahsediliyor. Oldukça ayrıntılı bilgilerin yer aldığı mektupta, kripto para birimlerinin engellenemeyen trendlerinin, en sonunda ABD doları için ölümcül senaryoları doğurabileceği aktarılıyor. Zira, Yuan ile Çin, bu noktada önemli bir adım atmış durumda. Ve her ne kadar ABD dolarının kısa sürede küresel para birimi olmasının engelleyemeyeceğini düşünse de, bir süre sonra artık ABD dolarının etkisini yitireceğini düşünüyor.

Senatörlerin bu mektubuna FED Başkanı Jerome Powell ise; “Gündemimizde daha ciddi haberler ve durumlar var. Bununla şimdilik ilgilenmek için doğru zamanda bulunmuyoruz” cevabını vererek, bu durumun bir süre rafa kaldırıldığını belirtti.

FED Bu Durumu Gözden Geçirmeli

Sadece bu iki senatör değil, aynı zamanda Cumhuriyetçilerden birçok senatörün de aynı şekilde düşündüğü biliniyor. Bu aşamada FED’in bu kararını gözden geçirmesi telkininde bulunuyorlar. Zira, her geçen gün farklı ülkeler, Çin ile aynı yönde hareket ederek, para birimlerini tokenize ediyor. Buna birçok yerleşik veya global şirketler de eşlik ediyor. İşte böylesi bir durumda doların tokenize edilmesi son derece önemli bir adım olarak görülüyor. Bakalım ilerleyen günlerde FED ve diğer karar vericiler hangi yönde bir adım atacak. Bunu hep birlikte göreceğiz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir