Press ESC to close

FED Faiz Artırırsa Bitcoin Ne Olur? FED’in Faiz Artışı Bitcoin’i Nasıl Etkiler?

FED’in bu yıl içerisinde faiz artırımı kararı alacağı artık herkes tarafından konuşulmaya başlandı. Doğal olarak küçük yatırımcı FED kimdir? Faiz artırırsa piyasalar nasıl etkilenir? Kripto paralar bu artırımdan sonra nasıl bir etki verir? Bu gibi soruların cevabını merak etmeye başladı.

Yazıya geçmeden önce bu yazının tamamen bilgi vermek amaçlı yazıldığını herhangi bir yatırım tavsiyesi içermediğini belirtelim. Yazıdaki tüm bilgiler tamamen tahminler üzerinde kurulmuş olup piyasanın yönü farklılık gösterebilir.

FED Nedir?

FED (Federal Reserve System – Merkez Bankaları Sistemi) Amerika Birleşik Devletleri’nin merkez bankasıdır. 23 Aralık 1913’te kurulmuştur. Tabii ki dünya ekonomisinde büyük söz sahibi bir devlet bankasının kararları da diğer ülkeleri ve diğer yatırım araçlarını da etkilemektedir. FED’in en temel görevlerinden birisi orta ve uzun vadeli ekonomik plan yapmaktır. Yani ABD’nin ekonomisinin kısa ve uzun vade de nasıl hareket edeceğini belirleyen kurumların başındadır.

FED’de tıpkı bizim merkez bankamızda olduğu gibi faiz kararlarını da belirlemektedir. ABD’de artan enflasyon FED’in faiz artırımı yapacağını gündeme getirmekte. Merkez bankalarının enflasyon ile mücadele de uyguladıkları ilk ataklardan birisi genellikle faiz artırımı olmakta. FED’in de bu yıl içerisinde birden fazla kez faiz artırımına gitmesi beklenmekte. Bazı uzmanlar 2 bazı uzmanlar 3 bazı uzmanlar ise bu yıl içerisinde 4 kez faiz artırımına gideceğini söylemekte. FED hakkında daha ayrıntılı bilgiye FED Nedir sayfasından ulaşabilirsiniz.

fed nedir faiz artırırsa ne olur
fed nedir faiz artırırsa ne olur, fedin faiz artırması bitcoini nasıl etkiler 2022

FED Faiz Artırırsa Dolar Ne Olur?

Kripto paralara girmeden önce FED faiz artırırsa dolar ne olur öncelikle bu soruya cevap bulmalıyız. FED’in faiz artırması demek doların değer kazanması demektir. Türkiye’de dolar yükselince otomatik olarak bitcoin ve diğer kripto paraların fiyatları da yükselmektedir. Ancak küresel piyasalarda durum farklıdır.  Bitcoin, Ethereum ve benzer kripto paralar TL’ye çevrilirken dolar ile çarpılmakta. Yani global piyasalarda bu ürünlerin fiyatı dolar ile belirlendiğinden kendi para birimimize çevirirken bunları dolarla çarpıyoruz. Bu yüzden Bitcoin’in TL karşılığı ile dolar karşılığını ayrı ayrı ele almalıyız. Bunu yapmak için de ilk olarak FED faiz artırırsa dolar ne olur buna bakmalıyız.

Eğer bizim merkez bankamız TCMB aynı düzlemde hareket gösterirken (bizden ekstra faiz yükseltmesi veya düşürmesi gibi bir hamle gelmezse) Amerika Merkez Bankası faiz artırırsa dolar değer kazanacaktır. Bu da TL bazında doların yükselmesi anlamına gelmektedir.

Yani toparlayacak olur isek, FED faiz artırdığında küresel piyasalarda dolar yükselecektir. Dolayısı ile usdtry paritesi yani dolar kuru da yükselecektir. Bu anlamda FED’in yapacağı faiz artışı dolar kurunun yükselmesine neden olacaktır.

FED Faiz Artırırsa Kripto Paralar Nasıl Etkilenir?

Bu soruya yanıt vermek için farklı pencerelere bakmamız gerekmekte. İlk başta kısa bir cevap vermemiz gerekirse FED’in faiz artırması durumunda kısa vadede kripto paralarda bir düşüş yaşanacağı genel olarak kabul görmüş durumda. Doların faiz getirisinin artması ve garantili bir kazanç oluşturması insanları o yöne çekecek ve kripto paralarda kısa vadede düşüşler yaşanacaktır.

Uzun vade de ise insanların nasıl bir yönelim izleyeceğini tahmin etmek zordur. Fakat yine genel kanı faiz artırımının sebebinin enflasyon olması nedeni ile insanların parasını korumak isteyeceği ve kripto paralara yönelebileceği yönünde. Bu durumda kısa vadede bir düşüş yaşansa da uzun vadede yükselişlerin görülmesi olası. Fakat burada önemli nokta bu kısma kadar yazdığımız bilgilerin kripto paraların dolar karşısındaki değeri ile ilgili olduğu. Yani BTC/USD, ETH/USD gibi dolar bazlı fiyatlarında kısa vadede düşüş uzun vade de ise yükseliş yaşanması beklenmekte.

Peki TL karşısında kripto para fiyatları ne olur? Açıkçası bu soruya cevap vermek en zor kısım. Bir üsteki başlıkta bahsettiğimiz gibi FED faiz artırırsa doğal olarak dolar yükselecektir. Bu da kripto paraların da TL karşısında yükselmesi anlamına gelmektedir. Kripto paralar değer kaybedecek olsa da dolar yükseleceği için TL bazında düşüşler sınırlı kalacaktır. Daha açıklayıcı olması için bir örnek verelim.

X bir coini ele alalım. Bu uydurduğumuz X coinin değeri 10 dolar olsun ve dolar/TL kuru 13 TL olsun bu durumda X coinini biz 10 x 13 =130 TL yaparız ve X coini 130 TL’dir deriz. FED faiz artırdığında bu 10 dolar olan değeri 9 dolara düştü diyelim ama dolar yükseleceği için dolar/TL’de 15 TL’ye çıktı diyelim bu durumda 9 x 15’den fiyatı 135 TL olacaktır. Yani dolar bazında para kaybettirirken TL bazında para kazandırabilir. Fakat X kripto parasının değeri 9 dolara düşer ama dolar/TL’nin yükselişi sınırlı kalır ve 14’e çıkarsa bu sefer X kripto parası 126 TL’ye düşer ve TL karşısında cüzi bir kayıp yaşatır. Bu nedenle kripto para piyasalarının TL karşısında nasıl bir rol alacağını kestirmek maalesef çok zor. Bunun için hem FED’in faiz artışından sonra dolar / TL’nin tam olarak nereye çıkacağını hem de kripto paraların ne kadar düşüş yaşayacağını net olarak kestirmek gerekmekte. Bu da maalesef çok zor olmakta. Bu nedenle dolar bazlı olarak fiyatların değerlendirilmesi ve düştü veya yükseldi demek için dolar karşılıklarının ele alınması en doğru hareket olacaktır.

Enflasyonun Yükselmesi Neden Kripto Paralara Yöneltir?

Yazımızda bir ülkede enflasyon varsa insanlar kripto paralara yönelebilir dedik. Peki insanlar enflasyon yükselince neden farklı yatırım araçlarına yönelirler? Bunun en temel nedeni paralarının değerini korumak istemeleridir. Enflasyon belli bir dönemde fiyatlardaki artışı ifade eden bir terimdir.

Bugün 100 TL olan bir ürünün 1 yıl sonra 110 TL olması %10 enflasyona işarettir. İnsanlar bu %10’luk kaybı yaşamamak ve 100 TL ile bugün aldıkları ürünün seneye de alabilmek için paralarını yatırım araçlarında değerlendirirler. Eğer yatırım yaptıkları araç %10 büyürse oluşan enflasyon karşısında paralarının değerini korumuş olurlar %10’dan fazla büyürse bu sefer alım güçleri artmış olur. İnsanlar da son günlerin en popüler yatırım araçları arasında olan kripto paralara bu nedenle yönelmektedir. Hem paralarının değerini korumak hem de paralarını artırmak istemektedirler.

Sonuç olarak ABD’de enflasyonun yüksek olması yatırımcıları kripto paralara yönlendirmektedir. Kendilerini enflasyon karşısında bitcoin ve diğer kripto yatırımları ile koruma güdüsüne giren yatırımcılar bu anlamda yatırımlarını kripto piyasasına yönlendirmektedir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir