Press ESC to close

Kripto Paraların Günlük İşlem Hacmi Ne Kadar ?

Kripto para kavramını anlamak için öncelikle kriptografinin ne demek olduğunu bilmek gerekiyor. Kriptografinin terimsel anlamı gizlilik, kimlik denetimi ve bütünlük benzeri bilgi güvenliği kavramlarını sağlamak için çalışan matematiksel tekniklerin bütünüdür. Bu yöntemler, bir bilginin iletimi esnasında karşılaşılabilecek aktif ya da pasif ataklardan bilgiyi, dolaysıyla da bilgiyi istenmeyen kişilerce okunamayacak bir duruma dönüştürülmesinde kullanılan tekniklerin tümü olarak da gösterilir. İnsanların aklına en çok kripto paraların günlük işlem hacmi ne kadar sorusu gelmektedir.

Kripto Paraların Tarihi

İlk olarak kripto paraların tarihine bakmak gerekir. Flooz, Beenz ve DigiCash tarzı kripto paraların atası sayılabilecek bazı sistemler geliştirildiyse de teknik açıdan oldukça sorunluydular. Gerçek anlamda ilk kripto para birimi olan Bitcoin, 2009 senesinin başlarında Satoshi Nakamoto kod adı ile ortaya çıkan kişi ya da kişilerce geliştirildi. Satoshi Nakamato tarafından geliştirildiği rivayet edilmesine rağmen tam olarak arkasında kimin olduğu belli olmayan kişilerce açık kaynak kodlu yazılım olarak paylaşıldı. Bu ağ uçtan uca şifrelemeli dosya paylaşımı platformlarındaki sisteme benzer konseptli bir platform üzerinden ilerliyor.

Günlük İşlem Hacmine Göre Kripto Paralar

Kripto paraların günlük işlem hacmi ne kadar sorusu birçok yatırımcı tarafından merak ediliyor. Bitcoin’in günlük işlem hacmi en bilinen kripto para olduğundan 28 milyar dolardır. Ethereum para birimi ise 10 milyara yakın günlük işlem hacmiyle işlem görüyor. Ripple yaklaşık 1,75 milyar dolar, Litecoin 4,85 milyar dolar, Cardano 165 milyar dolar, EOS 2,84 milyar dolar işlem hacmi ile piyasalarda işlem görüyor. Bitcoin Cash 2 milyar dolar, Bitcoin SVise 500 milyon dolarlık işlem hacmi ile Bitcoin’in yan para birimi olarak piyasalarda işlem görmektedir.

Kripto paraların işlem hacimleri günden güne artmaya devam etmektedir. Zirveyi bitcoin hiç kimseye ırakmıyor olsa da Facebook tarafından çıkarılacak olan Libra adlı kripto paranın, Bitcoinin bu ünvanını elinden alabileceği konuşuluyor. Henüz piyasaya çıkmadan yapmış olduğu anlaşmalar ile gündeme gelen kripto para Libra’nın 2020 yılı içerisinde piyasaya sürülmesi bekleniyor.

Libra’nın işlem hacmi bakımından kripto para piyasasını hareketlendireceği bir gerçek,. Hacim bakımından ise bitcoin ile aralarında nasıl bir rekabet olacağı şimdiden merak konusu olmuş durumda.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir