Press ESC to close

Nominal Nedir ? Nominal Değer Ne Demek ?

Nominal kelimesi, finans ve ekonomi haberlerinde sıkça duyduğumuz bir kelimedir. Fakat tek başına kullanılan bir kavram değildir. Karşımıza daha çok nominal değer, nominal faiz, nominal getiri gibi kalıplarla çıkar. Çünkü nominalin ekonomide tek başına bir anlamı yoktur. Fakat sözlükte geçen kelime anlamı; isme var olan, yazılı gibi tanımlardır.

Finans ve ekonomi alanında nominal değer, hisse senedi ve tahvillerin üzerinde ki yazılı değer anlamına gelmektedir. Buna basit bir örnek olarak parayı ele alalım. Elinizde 50 TL’lik bir banknot olduğunu düşünün. Bu banknotun üzerinde yazan 50 TL onun nominal değer karşılığıdır. Tahvil üzerinden örnek verecek olursak, tahvilin üzerinde 200 TL yazıyorsa, vade sonunda da tahvil sahibinin elde edeceği para 200 TL’dir.

Bir diğer tanım olarak da, menkul kıymetler üzerinde yazılı olan değer diyebiliriz. Nominal değer, itibari değer anlamıyla da bilinir.

Nominal değer kavramı hisse senetlerinde, şirketin toplam sermayesinin belirlenmesi ve kayıt altına alınması için muhasebe işlemlerinde kullanılır. Tahvillerde ise, tahvilin vade sonundaki değerini göstermek amaçlı kullanılır.

Nominal kavramı ekonomide, belirli bir tarihe ya da döneme ait, enflasyonla düzeltilememiş veriler anlamında kullanılır. Buna göre nominal faiz demek, enflasyondan arınmamış faiz anlamına gelir.

Nominal Değerin Özellikleri

  • Nominal değer enflasyon artışlarından arındırıldığında reel değer bulunur.
  • Nominal değer her daim sabittir. Yani, fiyat artışından, fiyat azalışından, özetle ekonomik parametrelerde meydana gelen herhangi bir değişiklikten etkilenmez.
  • Nominal kavramı, önüne gelen her kelimede aynı anlamı taşır. Örneğin, nominal faiz dendiğinde enflasyondan arınmamış faiz, nominal GSYİH dendiği zaman enflasyon oranı dikkate alınmadan hesaplanmış GSYİH anlamına, nominal gelir enflasyondan arındırılmamış gelir anlamına gelir.
  • Nominal değerin aslında karşılığı ‘enflasyondan arındırılmamış olan değer’ olarak da söylenebilir.

Nominal değerin yanında bir reel değer kavramı vardır. İkisinin arasında farklar vardır. Reel değer nominal değere göre değişkendir ve alım gücüne bağlıdır. Özetle nominal değer ve reel değer arasındaki anlam farkı, iki değer arasındaki fiyat artışlarından kaynaklanır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir