Press ESC to close

Ripple Yöneticisinden Yeni Girişim: Müzik Platformu xSongs!

Ripple şirketi son yıllarda dünyanın en değerli ve en iyi start-up firması unvanını elinde bulunduruyor. Şirketin üründen sorumlu yöneticisi Craig DeWitt ise çok uzun bir süreden bu yana kendi kişisel projesi xSongs üzerinde çalışıyordu. Ünlü geliştirici projesini tamamladığını açıklarken, proje sayesinde müzisyenlerin ürettikleri eserlerin platform üzerinde satışa çıkarabileceğini ve kazancın hepsini elde edebileceğini belirtti. Bu bağlamda aracıların aradan çekilmesi ile birlikte daha fazla kazanç ve sanatçılar açısından daha fazla gelir elde edileceğini, bu sayede de daha fazla sanat üretilmesi imkanına yardımcı olunacağını belirtti.

xSongs Platform Tanıtımı

DeWitt gerçekleştirdiği açıklamalarda, xSongs platformunun blockchain tabanlı olduğunu ve sanatçılar tarafından eserlerinin kolaylıkla yüklenebileceği bir yapı sağladığını belirtti. Platform, bugün itibariyle Beta versiyonuna geçiş gerçekleştirdi. Platform üzerinde XRP kullanımı vasıtası ile şarkı ve şarkılar için telif hakları satın alma imkanı bulunurken, isteyen kişiler Payburner cüzdanını veya başka cüzdanları kullanmak yoluyla ödeme gerçekleştirebilecek. Ayrıca Payburner sistemi de yine XRP Ledger tabanlı olmak ile birlikte DeWitt tarafından geliştirildi.

DeWitt bu platform için Bandcamp girişiminden ilham aldığını ifade ederken, bu durumun da hem sanatçılar hem de kullanıcılar açısından yararlı olacağını vurguladı. Bu kapsamda da platform sayesinde hem sanatçıların dünyanın dört tarafından ödeme alabilme imkanı elde etmesini hem de alıcıların tek bir tıklama sayesinde eserlere ulaşması imkanı elde etmesini amaçladıklarını belirtti.

Bandcamp platformunda işlem gerçekleştirilirken, %15 ve %6 ek komisyon olmak üzere toplam %21 gibi fazlaca bir ücret talep ediliyor. DeWitt tarafından geliştirilen platform ise hiçbir işlem ücreti talep etmiyor ve kurucu bu durumun sürekli şekilde devam edeceği garantisini de sağlıyor.

Bu girişimin tamamlanması dışında Ripple şirketi 1 Ocak tarihinde 1 milyar adet XRP kilidinin açılması konusu ile gündeme geldi ve gayet büyük eleştiriler ile karşılaştı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir