Press ESC to close

Satoshi Nakamoto Kimdir ?

Kripto paralar son dönemde yaşadığı düşüşlerle yatırımcılarını üzerken, ilk çıktığı yıllara oranla hala yatırımcısını sevindiren bir yatırım aracı görünümündedir. Çünkü her ne kadar geçen yıl 20 bin dolara kadar yükselen bitcoin fiyatı ve diğer kripto para birimleri bu dönemde oldukça düşük fiyatlanmaktadır ve yatırımcılarını tedirgin etmektedir. Bu durum bitcoin ve kripto paraların geleceğini sorgulatırken, kripto paraları hayatımıza sokan isim kimdir ? Bitcoini kim buldu veya bitcoini kim çıkardı gibi sorular gündemi meşgul etmeye devam etmektedir. Durum böyle iken bizde sizlere bu soruların cevaplarını bulabileceğiniz bir makale hazırlamak istedik.

Satoshi Nakamoto Kimdir ?

Tüm dünyayı çok kısa bir süre içinde kasıp kavuran “Bitcoin” teknolojisinin mimarı ve yaratıcısı olarak bilinen Satoshi Nakamoto hakkında çok farklı bilgiler dolaşmakta. Gerçekte kim olduğu merak edile dursun, erkek mi yoksa kadın mı olduğuna dair de çeşitli söylentiler dönüp duruyor. Bu durumda oldukça esrarengiz bir kişiliğe bürünen Satoshi Nakamoto’nun daha da ilgi çekici kılan özelliklerinden biri olsa gerek.

[irp posts=”2625″ name=”Hard Fork Nedir ? Hard Fork Kavramı”]

Bitcoin’i anlatan ve 2008 yılında yayınlanan 9 sayfalık bir pdf dosyası var ancak bu dosya da Satoshi Nakamota hakkında çok fazla detaylı bir bilgiye ulaşılmış değil.

Satoshi Nakamoto, 2007 yılında sistemin kodlarını yazmaya başlayarak bu çalışmasını 2010 yılına kadar sürdürmüştür. Bu süre içinde Bitcoin kaynak deposu ve ağ uyarı anahtarını “Gaven Adresen”e, Bitcoinle ilgili diğer birkaç ala adını ise Bitcoin topluluğunun önde gelen isimlerine devrederek kendisinin kurduğu bu projeden ayrılmıştır. Ayrılmasının hemen öncesinde Bitcoin ile ilgili tüm kaynak kodlarının değişimini de kendisi yapmıştır.

Satoshi Nakamoto Hakkında Neler Biliyoruz?

Gizemli mucidimiz hakkında bilinen pek fazla bir bilgi yok. Nakomata, çalıştığı yazılımcılarla teknik tüm konuları görüşürken kişisel bilgilerini paylaşmayı uygun görmemiş olacak ki gerçekte kim olduğu hakkında net bir bilgiye ulaşmak neredeyse imkânsız. Bilinen şu ki, tasarladığı yazılımla dünyada ki milyonlarca insanı Bitcoin çılgınlığına dâhil etmiş olması.

Ayrıca P2P Foundation üyelik bilgilerine bakıldığında Satoshi Nakamoto’nun Japanyo’da yaşamış ve 37 yaşında bir adam olduğu yönündeki iddialardır. Ancak bu iddia da Bitcoin yazılımının mükemmel bir İngilizce tasarımı olması nedeniyle Japonya’da yaşamış olma ihtimalini çürütüyor olması.

[irp posts=”2548″ name=”Kripto Para Madenciliği Nedir ? Nasıl Yapılır ?”]

Tüm bu iddiaların yanı sıra çeşitli forumlarda Bitcoin teknolojisi ile ilgili paylaşılan İngiliz İngilizcesiyle yazılmış yazılara göre, Nakamoto’nun tek bir kişi değil de bir konsorsiyum olma ihtimalini güçlendirir nitelikte.

Satoshi Nakamoto’nun 2010 yılında ortadan kaybolmasına kadar Bitcoin ağına ve madencilerine katkı sağladığı da bilinmektedir. Sistemi devrettiği yazılım geliştiricileri, kripto paranın çekirdek koda katkıda bulunmaya devam etmektedir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir