Press ESC to close

Türkiye’nin En Büyük Şirketleri 2019

Türkiye finans alanına gelişimini hızla sürdürüyor. Açıklanan Türkiye’nin en büyük şirketleri listesinin kar ve zarar oranları da bu tezi destekler nitelikte. Ancak buna karşın özellikle son aylarda yaşanan kur dalgalanmaları firmaları olumsuz olarak etkiledi. Yayımlanan en iyiler listesindeki kar ve zarar oranlarının geçtiğimiz sene ile karşılaştırılması halinde de aynı sonuca ulaşılabiliyor. Bunun bir diğer nedeni ise firmaların geçen yıllara göre zarar hanelerini işaretleme sayılarının artması olarak gösteriliyor. İşte, yenilenen en iyi ve en büyük şirketler listesi.

Türkiye’nin En Büyük Şirketleri Listesi Açıklandı

Türkiye’nin en büyük şirketleri 2019 yılında da zirvede ortak isimleri ağırlıyor. Geçtiğimiz yıllarda da listenin ilk sırasında yer alan Tüpraş bu sene içinde de birinciliği kimseye bırakmadı. Şirketin 88 milyar 552 milyon 170 bin TL olan cirosu, birincilik kulvarını elde etmesinde etkili oldu. İkinci en büyük şirket ise Türk Hava Yolları olarak açıklandı. Dünyanın hemen her yerine uçuş sağlayan Türk Hava Yolları’nın belirlenen cirosu 62 milyar 853 TL şeklinde. İlk üç listesindeki bir diğer isim ise Petrol Ofisi. Türkiye’nin her il ve ilçesinde bulunabilen Petrol Ofisi’nin cirosu 49 milyar 993 milyon 106 bin 663 TL.

Açıklanan en büyük şirketlerin ilk üçü aynı kalmasına karşın listenin devamı için aynı durum söz konusu değil. Özellikle ilk on arasında yaşanan değişimler anında göze çarptı. Değişimlerin nedeni ise firmaların yıl içerisinde gerçekleştirmiş olduğu doğru ya da yanlış faaliyetlerden başka bir şey değil. Örneğin geçtiğimiz yıl listede 6.sıranın sahibi olan BİM Birleşik Mağazalar, bu yıl 7.likte kendine yer buldu.

Sonuçlar Net Verilere Dayanıyor

Açıklaması yapılan Türkiye’nin en büyük şirket grupları listesi resmi veriler ışığında yayımlanıyor. Ekonomi severler tarafından takip edilen Capital500 dergisinin gerçekleştirdiği listeleme de şirketlerin resmi verilerinden yardım alınıyor. Ancak bu yıl listeleme de ufak bir sorun yaşandı. Çünkü geçtiğimiz yıl içinde kar açıklayan şirketlerin sayısı neredeyse yüz daha eksik. Şirketlerin kar oranlarını açıklamama nedeninin ise kar marjlarında yaşanan düşüş olduğunu düşünülüyor.

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir