Press ESC to close

FED Faiz Kararı Bitcoin’i Etkiler Mi? – Kripto Uzmanı Anlatıyor

Geçtiğimiz günlerde FED tarafından duyurusu yapılan faiz indirimi haberi ekonomi dünyasını şaşırtmıştı. ADB Merkez Bankası olarak bilinen FED (Federal Rezerv) uzun zamandan sonra ilk kez faiz indirimi yaptığını açıklamıştı. Üstelik gerçekleştirilecek olan faiz indirimleri fiili paraların yanı sıra kripto olanları da etkisi altına alacak cinsten. Bu da kripto para denince akla ilk gelen isimlerden olan Bitcoin sorularına neden olmuştu. FED faiz indirim kararı ekonomi alanında uzman olan Erkan Öz tarafından yorumlandı. Erkan Öz, aynı zamanda kripto paralar hakkında uzman olduğu için açıklamaları büyük bir ilgi ile dinlendi.

FED’in Faiz Kararı ile Kritik Zamanlar

Kripto uzmanı Erkan Öz’ün açıklamalarına göre gerçekleştirilen faiz indirimi tüm dünyada büyük yankı uyandıracak. Bu durumun temel nedenlerinden biri ise FED’in 11 yıldan bu yana hiçbir şekilde faiz indirimi uygulamaması. Üstelik yapılan indirimlerim kapsamının büyük olması dünyada ilk olarak da gösteriliyor. Erkan Öz açıklamalarına dünyada yeni bir düzene geçildiğini de belirtiyor. Artık merkez bankalarının para basma gibi politikaları yürütmemesi de bu duruma bir kanıt olarak sunuluyor. Erkan Öz’e göre faiz indiriminin nedeni Amerikan borsaları ile yakından alakalı. Borsaların düşüş gösterdiği dönemde gelen faiz indirimi neticesinde bir hareketlenme yaşanması umuluyor. Bu sayede hem Amerikan hem de dünya borsalarının üzerindeki ölü toprağının atılması hedefleniyor.

Faiz İndirim Kararından Sonra Bitcoin Patlama Yaşayabilir

Kripto Gündem ismindeki televizyon programında açıklamalarına devam eden uzman, Bitcoin tahminlerinde de bulunuyor. Öz’e göre FED faiz indirimi Bitcoin açısından olumlu neticeler verecek cinsten. Bu da Bitcoin kullanım oranlarının ve alım – satım rakamlarının yükseleceğini gösteriyor. Ancak gerçekleşecek olan yükselişler FED’i tedirgin edecek boyutlarda değil. Bu neden yüzünden faiz indirimi yapmak konusunda çekince duymayan FED, kararından sonra borsaları hareketlendirmeyi de başardı. Erkan Öz, Bitcoin değerlerinin 1 milyon dolar rakamlarına ulaşması ile birlikte politikaların değişim göstereceğini düşünüyor. Fakat şu an için Bitcoin genel rakamları küçük olduğundan ötürü FED kararlarının devamlı olacağının altı çiziliyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir