Press ESC to close

Altın Fiyatı 1,500 Dolar Seviyesini Aştı! Güncel Altın Analiz ve Yorumları

Evet değerli arkadaşlar altın sonunda haftalardır vurgulamakta olduğumuz 1,500 dolar seviyesine ulaştı. Özellikle geçtiğimiz hafta içerisinde paylaşmış olduğumuz yorum ve analizlerimizde Fed sonrası 1,400 dolar seviyesine kadar gerileyen altın fiyatı için ciddi bir alım fırsatı oluştuğunu belirtmiştik. Nitekim öyle de olduğu bugün bakıldığında net bir şekilde anlaşılıyor. Geçen hafta 1,400 dolar seviyesine kadar gerileyen ons altın şu sıralarda 1,500 dolar üzerine çıkmış durumda

Altında Yükseliş Devam Eder mi ?

Altın 1,500 dolar seviyesine ulaştı ve yatırımcılar şimdi yeni hedefin ne olduğunu merak etmekteler. Bir çok analist ons altın fiyatında 1,453 dolar seviyesinin yılın zirvesi olarak kalabilecğeini düşünürken biz 1,500 dolar üzeri fiyatlamaların yakın olduğuna değinmiştik. Bu yönden bizi yanıltmayan piyasaya teşekkür ediyoruz 🙂

Sadece teknik analize bakılarak açıklanamayacak olan ons tarafındaki yükselişin ana sebebi riskten kaçış olarak adlandırılabilir. Yani altının yükselmesini teknik analizle değil de temel analiz ile açıklamak daha mantıklı olacaktır. Zaten biz de altında yaşanacak olan yükselişe neden olarak Abd ile Çin arasında artan ticaret savaşı endişeleri, Trump ile İran arasında yaşanan gerginlikler ve türevleri olarak listeliyorduk. Bir de buna Fed’in faiz indirimi eklenince her ne kadar ilk etapta şahin adlandırılsa ve ons tarafında düşüşe neden olsa da o gün dahi altında yukarı beklemeye devam eden tarafta yer aldık. Peki bundan sonra altın fiyatı ne olur ? Altın 1,500 dolar psikolojik direnç noktasına geldi. Artık yolun sonu mu ? Altın fiyatlarında buradan bir düzeltme yani satış gelir mi diye yatırımcılar tarafından merak edilmekte.

Altın fiyatları yükselişine devam eder mi yoksa artık satış pozisyonu açmak mantıklı mı sorusuna net olarak bir cevap verebilmek çok kolay değil. Altın fiyatlarını yükselten faktörleri sıraladığımızda bu faktörlerin devamının altın tarafında yükselişe neden olacağını bu faktörlerin ortadan kalkmasının ise altında düşüşe neden olabileceğini söyleyebiliriz. Peki nedir altın fiyatını etkileyen o faktörler ?

Ons Altında Yükselişi Destekleyen Faktörler

  • Abd ile Çin arasında devam eden ticaret görüşmelerinde sonuca ulaşılamaması
  • Abd Başkanı Trump’ın Çin’e karşı yeni vergi paketi açıklaması
  • Abd ile İran arasında yaşanan gerginlikler
  • Uluslararası derecelendirme kuruluşları tarafından dile getirilen resesyon beklentileri
  • Artan ticaret savaşı endişeleri
  • Hürmüz Boğazında yaşanan sorunlar nedeniyle petrol piyasasında gerçekleşen sert düşüşler
  • Fed’in faiz indirimi

Kısa ve basit bir şekilde altının son yükseliş hareketinin nedenleri bunlar denilebilir. Bu nedenlerin devam etmesi halinde ons altın tarafında düşüşler olsa bile piyasa oyuncuları tarafından alım fırsatı olarak görülecektir. Bu sebeplerin bir kaçının ortadan kalkması halinde ise ons altın fiyatlarında düşüşler kaçınılmaz olabilir. Tabi tüm bu detaylar dikkate alınırken teknik göstergelere ve grafik analizlere de göz atmakta fayda olacaktır. Güncel altın grafiğinde teknik göstergeler yukarı yönlü hareketi desteklemektedir. Ancak gelebilecek haber akışları ons altın fiyatında sert satışlara da neden olabilir. Bu nedenle piyasa takibi yapmak altın yatırımcıları için bu dönemde her zamankinden daha önemli bir hal almıştır.

Sonuç olarak; Toparlamak istediğimizde son yaşanan altın fiyatı üzerindeki yükseliş piyasalarda oluşan riskten kaçış modu ile beraber gelmiştir. Yani ons altın güvenli liman talebi görmüş ve vix endeksinde yaşanan yükseliş borsalarda satışa sebep olmuşken yatırımcıların kendilerine hedgelemesi için güzel bir yatırım aracı olmuştur. Bu nedenle ons altına olan talep artmış ve arz-talep ilişkisi nedeni ile de ons altın fiyatları 1,500 dolar seviyesi üzerine çıkmıştır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir