Press ESC to close

Ukrayna’dan Kripto Para Birimleri İçin Legalleştirme Adımları

Çin ve Rusya gibi devlerin ardından Hindistan ve ABD’nin de kripto para piyasasına yönelmeleri ve bu alana ciddi yatırım yapmaları, Ukrayna’dan kripto para birimleri için legalleştirme adımları atılmasına neden oldu. Aslında Ukrayna her ne kadar Rusya ilhakı ile boğuşuyor olsa da, ekonomik açıdan güçlü bir ülke. Ve kripto para alanında da varlığını ispatlamaya çalışan bir ülke. İşte bu yönde güç kazanmak adına, kripto paraları legalleştirme için önemli bir adım attı.

Ukrayna’dan Kripto Para Birimleri İçin Dev Adım

Aslında bu ülkede kripto paralar yasal açıdan herhangi bir engele takılmış durumda değil. Ve hatta dünyanın bu alandaki en aktif ülkelerinden biri de Ukrayna. Ama artık bunun yasal yollardan yönetilecek olması, hem denetim mekanizmasının güçlenmesine, hem de bu alanda daha güçlü bir aktör olmasına neden olacak. 2021 yılına kadar kademeli olarak başta Bitcoin olmak üzere diğer tüm para birimleri için bu adımı atması bekleniyor. Libra’nın da bu bağlamda legal hale gelmesi bekleniyor. Kısacası, güvenilir limanlardan yola çıkan tüm kripto para birimleri 2021 yılına kadar kademeli olarak yasal hale getirilecek.

Öncelik Kripto Madenciliğinde

Her ne kadar kripto para birimleri için yasallaştırma adımlarının, kripto para piyasası ile ilgili olduğu düşünülse de bu tam olarak bu şekilde değil. Zira, Ukrayna’nın esas amacı, Dünya’nın en büyük siber güçlerinden biri olmasından dolayı, madenciliğe yönelecek olmasıdır. Çünkü bu alanda en büyük kâr, hiç kuşkusuz madencilikte. Ve ortada hiçbir şey yokken, madencilikle elde edilecek olan kripto paralar, yasallaştıktan sonra, piyasaya sürülecek. Aslında bu adım, bir yandan da ekonomisi son zamanlarda büyük sıkıntılar çeken bu ülkeye de büyük bir rahatlama katabilir. Zira, bu yolla Ukrayna’nın ilk etapta 4 milyar dolara yakın kar elde etmesi bekleniyor.

Vergi alanında ve akıllı sözleşme anlamında da, Ukrayna hükümeti, gereken yasal düzenlemeleri ve mevzuatları tamamlamak üzere. Bir sonraki seçim yılına kadar her şeyin tamamlanması bekleniyor. Bu sayede, Ukraynalıların da bu alana yönelmesi ve özellikle madencilik yapması teşvik edilecek.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir